Holokaust je podle Štěcha nejhorším příkladem netolerance

27.01.2017 21:58 | Zprávy

Holokaust je podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) nejhorším příkladem toho, kam až může vést netolerance. Evropská kultura musí být kulturou snášenlivosti, avšak nelze být snášenlivý k těm, kdo hlásají náboženskou či rasovou nenávist. Štěch to dnes řekl na vzpomínkovém setkání, které se konalo v sídle Senátu k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Zprávu přinesla ČTK.

Holokaust je podle Štěcha nejhorším příkladem netolerance
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch

„Z dlouhodobého hlediska sedí Evropa na časované bombě,“ varoval Štěch. Podle něj bude nutné udržet sociální smír jako základní podmínku tolerantní společnosti, kterou ohrožuje na jedné straně nezaměstnanost mladých spolu s antisemitismem a nesnášenlivostí k menšinám, na druhé straně předsudky a podvědomý rasismus, kterého využívají xenofobové a populisté.

Válečný veterán Pavel Vranský, který bojoval na různých bojištích druhé světové války, varoval před politickou korektností, v jejímž jménu se často překrucují dějiny. Pozastavil se také nad tím, že elita české populární hudby zkritizovala romského zpěváka a skladatele Radka Bangu za protest proti ocenění zpěváka Tomáše Ortela, jehož kapela bývá spojována s krajní pravicí a kritici jí vyčítají texty namířené proti menšinám.

Bangovi poděkoval i předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek, podle něhož „je důležité vystoupit proti populistům a lidem, kteří složité situace využívají ve svůj prospěch“.

Sám Banga uvedl, že z úcty ke všem obětem nacistických koncentračních táborů, k nimž patřil i jeho děd, nedokáže přihlížet jakýmkoli projevům nenávisti a xenofobie v současném světě. Podle nich se zdá, jako by druhá světová válka nebyla dost světová, dost zrůdná, a že obětí této války nebylo málo. „Tento svět nikdy nebyl jen černý a bílý. Co nás již tisíce let obohacuje, je odlišnost, nikoli stejnost,“ uvedl.

Předsedkyně bavorského zemského sněmu Barbara Stammová (CSU) uvedla, že na současnících neleží odpovědnost za nacistické zločiny spáchané na židovském obyvatelstvu, ale za to, aby se nezopakovaly. Možnost vystoupit na setkání v Praze označila za gesto smíření, jehož si váží.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) připomenul, že ten, kdo se nepoučí z dějin, je odsouzen k tomu, aby je zopakoval. Křesťané, aby pochopili sebe sama, musejí poukazovat na své židovské kořeny, poznamenal. Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma mimo jiné poukázal na petici proti rehabilitaci židovského hřbitova v Prostějově jako na projev necitlivosti a neúcty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…