Horáček navrhuje odpustit lidem penále z dluhů vůči státu. A jeho protikandidáti spustili...

23.12.2017 17:27 | Zprávy

Prezidentští kandidáti se neshodnou, zda by měl stát lidem odpustit penále z dluhů, které vůči němu mají. Odlišné názory mají i na zvyšování minimální mzdy a důchodů. Vyplývá to z odpovědí na anketní otázku ČTK. Své vyjádření neposkytl prezident Miloš Zeman.

Horáček navrhuje odpustit lidem penále z dluhů vůči státu. A jeho protikandidáti spustili...
Foto: Vít Hassan
Popisek: Producent Michal Horáček na Národní třídě

Odpustit občanům penále za dluhy vůči státu a z pojistného navrhl podnikatel a textař Michal Horáček. Stát by se tak podle něj mělo příští rok, kdy se bude slavit 100 let od vzniku Československa. Souhlasí s ním lékař a aktivista Marek Hilšer, podle kterého takový krok může vyřešit řadu sociálních problémů a dát lidem novou šanci vrátit se do normálního života mimo šedou ekonomiku. „To se státu v konečném důsledku nepochybně vyplatí,“ poznamenal.

Odpuštění penále považuje za rozumný nápad i šéf strany Rozumní Petr Hannig. „Je třeba to však velmi pečlivě propracovat, aby koumáci z vrstvy těch, kteří pomoc nepotřebují, získávali bezúročné půjčky,“ uvedl.

Zdrženlivě se k návrhu postavil bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. „Když bez ohledu na míru osobního podílu a motivu na vzniku dluhů udělíte generální pardon, ti nejméně zodpovědní si řeknou, že to příště bude zase tak a bleskově se zadluží znovu,“ poznamenal. Paušální odpuštění penále všem nechce bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, nepovažuje to za dobrý nápad. Někdejší premiér Mirek Topolánek poznamenal, že obecně hrozí morální hazard. Domnívá se, že v ojedinělých případech lze takovou věc udělat, plošně je ale proti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…