Schäuble se postavil proti všem fiskálním stimulačním plánům, které vzešly od členských států G20 s vysvětlením, že „k dalšímu uvolňování měnové politiky již nezbývá žádný prostor“. Vlády, které provádějí expanzivní fiskální a monetární politiku s cílem stimulovat růst, potom obvinil z toho, že jejich kroky mohou položit základy další globální hospodářské krize. „Politici by se měli v rámci prorůstových opatření zaměřit na strukturální reformy. Využívání dluhu k financování růstu vede pouze k zombifikaci ekonomiky,“ uvedl ministr.
Celý text v angličtině najdete ZDE.
Německo dle jeho slov nemůže souhlasit s ostatními státy G20, které volají po dalších stimulech ve chvíli, kdy světová ekonomika zpomaluje. „Růst úrovně dluhu dosáhl své horní meze. Jeho další zvyšování způsobuje mnoho dalších problémů. Hovořit o nastartování dalších stimulů pro oživení ekonomiky jen odvádí pozornost od úkolů, které bychom měli řešit,“ konstatoval Schäuble a prohlásil, že fiskální i monetární politiky dosáhly svých limitů. „Pokud chcete, aby reálná ekonomika rostla, tak k tomuto cíli nedojdete žádnými zkratkami. Reformy jsou nevyhnutelné.“
Německý ministr financí není zdaleka jediný, kdo se obává další globální krize. Obdobný názor zastává například i bývalý dlouholetý guvernér Bank of England (britské centrální banky) lord Mervyn King, který současné problémy světové ekonomiky analyzuje ve své dlouho očekávané knize The End of Alchemy: Banking, the Global Economy and the Future of Money. Ta by se měla začít prodávat v tomto týdnu, ale již nyní o jejím obsahu informuje například deník The Telegraph. King mimo jiné tvrdí, že od další krize zachrání svět jedině provedení rozsáhlých reforem finančního systému. Je však výrazně skeptický k tomu, jestli je něco takového reálné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro