Houellebecq kupříkladu vůbec nevěděl, že má Francie nového premiéra, protože nevlastní chytrý telefon. Přitom se přátelí s bývalým prezidentem Sarkozym, trochu se zná i s „krajně pravicovým“ Éricem Zemmourem a jeho poslední román je osazen postavami, jejichž inspirací byl např. současný prezident Macron. O Michelu Barnierovi (novém premiérovi, pozn. red.) však Houellebecq dle svých slov nic neslyšel. Vlastní neznalost dle spisovatelky spisovatele pobavila.
Když se zeptala, co pohání nástup krajní pravice ve Francii, Houellebecq měl jednoduchou odpověď – migrace. Ale také úplné pohrdání od elit. Zmínil například referendum o Evropské ústavě z roku 2005. Lidé tehdy řekli ne, ale výsledek byl zrušen francouzským parlamentem. „Bylo to dvacet let zpátky, ale lidé si to pořád pamatují,“ řekl. A dodal: „Tehdy z nás skutečně udělali hlupáky.“ Podotkl, že je nebezpečné se lidem vysmívat. „Tedy, můžete se jim smát, ale jsou určité hranice,“ konstatoval. Také považuje za znepokojivé, jak se v posledních volbách všechny stran spikly proti RN Marine Le Penové.
Elity podle něho považují lidi za burany a vidláky. Sám Houellebecq má prý tyto „burany a vidláky“ rád, ale je si jist, že mezi nimi nemá přátele. Se slovy, že je „věren své třídě“. Také obdivuje amerického historika Lasche, který tvrdí, že moderní globální elity mají mnohem více společného mezi sebou než s chudšími lidmi v jejich vlastních zemích. „Byl napřed,“ míní spisovatel. A dodává, že zbavit se současných elit je těžší, než se zbavit šlechticů. „Šlechta neměla nic, co by odůvodňovalo její právo zůstat u moci, kromě jejího původu. Současné elity si nárokují intelektuální a morální nadřazenost,“ pravil.
Pak opět došlo na migraci. Spisovatel konstatoval, že muslimští imigranti ze severní Afriky se neintegrují. Na to se spisovatelka zeptala, zda integrace není něco, co zabere určitý čas. „Ve Francii to jde opačně. Je to druhá a třetí generace, která dělá problémy. Jsme svědky de-asimilace. Je to katastrofa,“ odpověděl Houellebecq, který se mimochodem přestěhoval z Paříže do Normandie.
V nedávné době napsal knihu o dvou svých kontroverzích. Jednou z nich bylo, když v rozhovoru řekl: „Přání domorodých Francouzů není, aby se muslimové asimilovali, ale aby přestali krást a útočit, nebo další řešení, aby se sebrali a šli pryč.“ Kromě toho také předpověděl odvetné útoky proti muslimům a řekl, že část Francouzů očekává v dohledné době občanskou válku. Tyto výroky byly příliš i na Jordana Bardellu, šéfa RN. A rektor pařížské mešity na něho za to podal žalobu, ale nakonec se spokojil s omluvou. Houellebecq byl také svého času neúspěšně stíhán za to, že řekl, že islám je nejhloupější náboženství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta