Proti komu inspekce řízení vedla, nesdělila. V polovině června nechal trenýrky spálit prezident Miloš Zeman. Nyní běží zákonná lhůta 15 dnů, dokdy se subjekt může proti rozhodnutí odvolat.
Inspekce podle Nastoupilové evidovala dva podněty na možné porušení zákona o ovzduší pálením jiných než rostlinných materiálů v otevřeném ohništi: jeden byl v červnu doručen na ředitelství ČIŽP a druhý na Oblastní inspektorát ČIŽP v Praze. V srpnu zahájila přestupkové řízení. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tehdy potvrdil, že o šetření byl Hrad informován. Blíže se ale k záležitosti zástupci Hradu nevyjádřili. Napomenutí byla nejnižší sazba, která v řízení hrozila.
Zemanův mluvčí dnes ČTK sdělil, že dokud se s dokumentem neseznámí, nebude poskytovat žádný komentář.
Skupina Ztohoven v roce 2015 v převlečení za kominíky vyšplhala na střechu paláce Pražského hradu a vyměnila prezidentskou standartu za červené trenýrky. Aktivisté ji zabalili a hodili ze střechy. Později skupina oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala občanům Česka. Svou akcí chtěla protestovat proti chování prezidenta. Červené trenýrky se poté staly symbolem odporu proti Zemanovi. Soud členům Ztohoven za čin pravomocně uložil podmínku.
Zeman v červnu uvedl, že jeho kancelář získala trenýrky od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Své gesto vyložil tak, že politika by se měla dělat na základě výměny argumentů, nikoli na základě spodního prádla. Podotkl, že čas spodního prádla v politice skončil. Hradní hasiči v plném hasičském vybavení poté trenýrky položili na ohniště a spálili. Akce se uskutečnila u rybníka v Lumbeho zahradě v areálu Hradu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp