„Je dobře, že poprvé po čtyřech měsících přichází ministerstvo zdravotnictví a vláda s náznaky systému, který by měl reagovat na návrat druhé vlny epidemie a dávat doporučení,“ zaradoval se Jurečka nad vznikem koronavirového semaforu pro Českou republiku.
Následně zmínil problémy s nim spojené: „Ta doporučení by byla potřeba více komunikovat s občany, například jak se chovat, když se v regionech, kde nastala situace jako na Karvinsku. Zkrátka jak se mají chovat v takové chvíli chovat i starostové, školy, firmy, ne pouze zdravotnici,“ zmínil i jiné oblastí, kterých se pak dopady epidemie týkají.
Podle Jurečky jsou potřeba mít další nástroje, jakým způsobem zvládat případnou druhou vlnu: „Nestačí představit mapu jen na úroveň okresů. Kvůli jedné obci, kde vznikne ložisko se přece neudělá opatření na celý okres,“ připomínkoval, že mapa a případná opatření je třeba rozpracovat na úroveň obcí s rozšířenou působností, případně i menší části.
„Vláda by měla pamatovat i na to, aby svými mediálními prohlášenimi nedělala stigmatizaci regionů, lidí a podobně,“ narážel Jurečka například na situaci v Moravskémslezksém kraji, kde měly firmy najednou problém dodávát své zboží odběratelům jen proto, že se zde objevilo ohnisko nákazy. „Ta komunikace a předvídatlenost opatření musí být daleko čitelnější pro náš pro všechny, nejen pro politiky, ale i pro podnikatela a další,“ zopakoval poslanec.
Pokud by se někerý okres dostal do semaforové červené barvy, tedy vysoce rizikové oblasti, nijak by to v dané oblasti neovlivnilo podle vlády ekonomicky život. „To můžeme brát jako uklidnění, ale řekněme si narovinu, kdyby to došlo do těžko zvladatelné fáze, může se stát, že dojde k uzavření lokality. To už samozřejmě ekonomicky život ovlivňuje, ať chcete nebo ne,“ namítl politik.
„Možná to tak ministr Vojtěch a premiér nevidí, ale já se s tím setkával zblízka, když došlo k uzavření měst Litovel a Uničov na Olomoucku. Tam byly tisíce lidí, kterým to výrazně zkomlikovalo život,“ poznamenal Jurečka.
Obecně podle něj občané věří, že lidé v čelech resortů mají ty nejlepší informace a rozhodují se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, má to však své ale: „Bohužel to pak naráží na věci, u kterých zůstává zdravý rozum stát..., kdy opatření nedávají pro normálně uvažujícího člověka logiku. Pak vznikají akorát různé vtípky, kdy roušku mít a kdy nemít,“ poukázal na opatření, která mnohdy nebyla zcela promyšlená.
Vládě by radil jít cestou doporučení: „Nemusíme přece čekat na tu fázi, kdy situace vygraduje a dávájí se jen restriktivní opatření. Věřím, že mnoho lidí, doporučení, aby si vzali roušku v městské hromadné dopravě, uposlechne,“ myslí si Jrečka.
„My pořád žijeme v posttotalitním období, kdy je buď něco nařízeno, nebo to nařízeno není. A vůbec se nespolehá na to, že lidé mají obecnou zodpovědnost za sebe, za své blízké a když se doporučení řekne, tak velká část se jím bude řídít,“ dodal s tím, že to by v aktuální situaci bylo mnohem lepší a dostačující, než čekat, až se epidemiologická situace zhorší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab