„Dnes si připomínáme výročí 75 let od počátku Pražského povstání. Po těžkých letech utrpení a nacistického útlaku lidé pozvedli své hlavy a šli bojovat na barikády za svou svobodu, i když si byli vědomi, že dobře vycvičení a vyzbrojení nacisté mají převahu. Na památku těchto lidí, kteří se nebáli vzít svůj osud a osud svého města do vlastních rukou, nesmíme nikdy zapomenout. Také díky jejich nasazení byl nacistický odpor na našem území rychle zlomen a národ tak mohl znovu získat svou čest a hrdost,“ píše pražský primátor na facebooku.
„Chtěl bych proto vzdát díky všem, kteří tehdy vyšli bojovat do ulic, a vyjádřit svůj vděk za to, že žijeme ve svobodné zemi,“ dodal. S tím, že chce poděkovat hrdinům jako Karel Kutlvašr a mnohým jiným, kteří byli navíc po válce tvrdě perzekvováni komunistickým režimem .
Poté Hřib zacílil na současnost, především na kauzu údajného ruského agentu, kvůli kterému má i sám pražský primátor policejní ochranu. „Když jsem v loňském roce před budovou Českého rozhlasu říkal, že oběti Pražského povstání nás zavazují k tomu, abychom se nesmířili s totalitou, autoritářstvím nebo útiskem, netušil jsem, že budou má slova letos snad ještě více aktuální,“ posteskl si.
„V současnosti čelíme silnému tlaku jak ruské propagandy, tak jejich snahám o překrucování historie. Je proto třeba si v tento den připomenout, že Rudá armáda dorazila do Prahy až 9. května, tedy až poté, co se 8. května Němci vzdali České národní radě. Sověti tak přijeli do města fakticky svobodného a nenesli hlavní zásluhu na jeho osvobození, i když si ji z politických důvodů připisovali a stále rádi připisují,“ dal Hřib za pravdu starostovi Řeporyj Pavlovi Novotnému, který dal postavit pomník vlasovcům, a také on má přidělenou ochranku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma