Portlík na úvod rozhovoru pro XTV pochválil vládu Andreje Babiše i pražské vedení primátora Hřiba. „Vláda do té koronavirové krize vstoupila na počátku velmi dobře, s výjimkou těch centrálních opatření na nákup ochranných prostředků nebo těch laboratoří, kdy mohli testovat jen vyvolení. Ale celkově to zvládli,“ míní Portlík.
Stejně tak na počátku podle něj dobře reagovalo vedení Prahy, kdy ještě před vládním nařízením primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval k nošení roušek na veřejnosti. „Mám ale pocit, že od té doby se nic nezměnilo, chybí mi přemýšlení, co bude dál. Jak nastimulovat poptávku, jak se jako město, potažmo stát má podílet na tom, aby ten trh znovu začal fungovat.
Chybí mi inovativní myšlenky, jako je zřízení testovacích stanů, které jsem prosadil na Praze 9 již v dubnu a díky kterým by se ta opatření mohla rychleji rozvolnit. Stát s takovými stánky počítá při možné druhé vlně, ale vadí mi, že s tím nepřišel stát, potažmo Praha samy od sebe. Protože ta opatření kvůli tomu trvala příliš dlouho a ekonomika kvůli tomu bude trpět,“ má jasno Portlík.
Velkou kritiku podle něj zasluhuje uzavření Smetanova nábřeží u kavárny Slavia, kde vyrostla dlouhá zahrádka pro hosty kavárny. „Vedení Prahy to ani nediskutovalo s Prahou 1 a rozhodli o této uzavírce. My všichni chceme, aby v centru bylo méně aut a všechno bylo pohodovější a souhlasím, že je potřeba pomáhat živnostníkům, ale kdo viděl velikost té zahrádky, tak si určitě může udělat vlastní názor,“ nešetřil kritikou Portlík, s tím, že primátor Hřib ani nemá žádnou koncepci, co se Smetanovým nábřežím bude dál. „Neviděli jsme žádnou vizualizaci, ale byli jen konfrontováni s uzavírkou,“ dodal.
Praha má podle Portlíka velký problém s výstavbou nových bytů, i když panuje obecná shoda, že jsou potřeba. „Problém je v komplikovanosti celého toho stavebního procesu, v počtu účastníků a ve lhůtách, ve kterých se mohou vyjadřovat. Každé stavební povolení prochází nějakým kolečkem, což je tak komplikovaný proces, že nejsou výjimkou ani případy, kdy to trvá sedm a více let,“ vysvětluje a dodává, že teď po koronavirové krizi to nejspíše bude ještě horší.
Velká otázka pro mnoho Pražanů je systém pronajímání bytů turistům v ubytovacích službách jako AirBnb. „Vlastnické právo je absolutní, ale také zavazující. Ať si každý pronajímá byt, na to má právo, ale zaprvé by to podle mě mělo podléhat zdanění, což se bohužel často nedělo, a zadruhé pronájem takového bytu by měl proběhnout po dohodě s ostatními majiteli nebo s družstvem, aby to mělo nějaký právní rámec,“ říká.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: jma