CETA je podle Konečné na rozdíl od TTIP smlouva dojednaná mezi EU a Kanadou uzavřena a připravena na schvalovací proces. „Ten by se měl odehrát tak, že na návrh Evropské komise CETA schválí Evropská rada, poté Evropský parlament a poté parlamenty členských států EU. Na druhé straně Atlantiku pak smlouvu musí schválit kanadský parlament. Nemusíme se však podívat ani na první stránku CETA a už je tu problém,“ zmiňuje Konečná to, že Evropská komise plánuje, že by CETA mohla platit jen po schválení Evropskou radou.
„To by v praxi znamenalo, že ani Evropský parlament, ani parlamenty jednotlivých zemí se nebudou moci předem vyslovit k obsahu smlouvy. Budou ji moci odmítnout, ale mezitím má být podle kanadského premiéra Trudeaua implementováno 90 % obsahu CETA. Zatímco ratifikační proces může trvat dva roky až pět let, vzhledem k množství parlamentů, které musejí smlouvu odsouhlasit, bude její obsah platit dnem podpisu, tj. na summitu EU – Kanada 27. října,“ dodává europoslankyně.
„Pokud se miliony evropských občanů, stejně jako sdružení spotřebitelů a odborových svazů, postavily proti TTIP, nikdy nezapomínaly dodat, že stejně jako smlouva s USA je i smlouva s Kanadou. To, o co jde dnes především, je odmítnutí smlouvy CETA. Podstata obou smluv se totiž příliš neliší,“ sděluje.
- Původní text ZDE
„CETA je první smlouvou EU s ‚negativním seznamem‘ služeb. To znamená, že veškeré služby budou podrobeny liberalizaci kromě těch, které jsou v textu explicitně zmíněny. Problém ale nastává se službami, jež se dosud dostatečně nerozvinuly nebo ani ještě neexistují a budou v budoucnu považovány za veřejné,“ dodává dále Konečná se slovy, že CETA také ohrožuje dostupnost veřejných služeb, protože v nich má dojít k liberalizaci a narušení principu, že cena těchto služeb musí být dostupná pro občany daných zemí.
CETA také podle ní neobsahuje žádné závazné a vymahatelné podmínky dodržování klíčových konvencí Mezinárodní organizace práce. „Z výše uvedeného je patrné, že CETA i TTIP se řídí stejnou logikou liberalizace trhu. To znamená, že jim jde o co nejmenší množství regulací, které vznikly, aby chránily spotřebitele, zaměstnance a omezovaly největší korporace. Právě jejich tlak dlouhodobě určuje podobu podobných smluv. Pokud chceme hájit zájmy obyčejných lidí, musíme odmítnout tuto logiku a vykročit směrem ke spravedlivé obchodní politice,“ uzavřela.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?
Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .
Další články z rubriky
21:09 Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?
KOMENTÁŘ RADIMA PANENKY Na Donalda Trumpa po jeho návratu do prezidentské funkce útočí především pol…
- 20:52 „Rusko to využívalo jako zbraň, to USA neudělají.“ U Moravce se řešilo, na čí energii budeme závislí
- 20:00 Kdyby na Prahu mířil Orešnik, jsme schopní ho sestřelit? Nikdo nereagoval. Byli jsme na akci s prezidentovým rádcem Kolářem
- 18:18 „Stará česká poctivá b*zna“. Martin Hranáč vystoupil z hnutí LGBT
- 18:46 „Měla se dívat na ČT.“ Víme, proč učitelku Bednářovou znovu ženou k soudu
- 15:04 Nerudové vadil styl otázek Moravce. Došlo na střet