Hrozby všude. Klíma je pryč, Rakušanovo vnitro zbývá. Ale nejen to

22.02.2023 21:30 | Ze sítí

„A my jsme už před časem říkali, že hlavní bitva o svobodu slova se povede hlavně okolo těchto dvou pojmů – nenávist a dezinformace. To jsou dneska záminky, pod kterými se zasahuje do svobody slova,“ zdůrazňuje v XTV zakladatel a ředitel Společnosti na obranu svobody projevu Vlastimil Veselý, že ze strany vnitra jde o „bezprostřední ohrožení svobody projevu“. Dezinformace jsou podle něj „byznys“, který živí politici.

Hrozby všude. Klíma je pryč, Rakušanovo vnitro zbývá. Ale nejen to
Foto: Jiří Hroník
Popisek: Ing. Vlastimil Veselý MBA, Ph.D. , konzultant, zakladatel a ředitel SOS projevu

Společnost na obranu svobody projevu Veselý před dvěma roky založil s Danem Vávrou a Marianem Kechlibarem. Původně prý bylo jejím záměrem pomoci českým úřadům vyznat se v tom, co dělají globální digitální platformy vůči našim občanům. „Pomoci jim regulovat tu scénu tak, aby se čeští občané postižení on-line cenzurou mohli bránit. Aby se mohli dovolat nějaké nápravy,“ vysvětluje Veselý.

To se ale v čase změnilo a v současné době jsou cíle společnosti daleko rozsáhlejší: „Dnes je naše mise širší. Došlo totiž před rokem k tomu, že český stát začal přímo intervenovat do blokací internetového obsahu. Takže na nás se obraceli už lidé s tím, že se potřebují bránit nejenom vůči globálním digitálním platformám, ale proti nezákonným – což si také myslíme – zásahům do svobody projevu ze strany českých úřadů,“ dodává.

Loni 25. února, den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, vláda vyzvala k přijetí opatření, která by v kybernetickém prostoru vedla k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací ohledně ruské agrese. Koncem února tak zablokoval správce české domény CZ.NIC v reakci na ruský útok na Ukrajinu osm „dezinformačních“ webů.

„Někteří politici si myslí, že svoboda projevu je překonaný fenomén. Že dnes je nový trend nikoho neurážet, odstranit tu tzv. nenávist, která ale není nikde přesně definovaná, a odstranit ty tzv. dezinformace, které také nejsou nikde jasně definované. A my jsme už před časem říkali, že hlavní bitva o svobodu slova se povede hlavně okolo těchto dvou pojmů – nenávist a dezinformace. To jsou dneska záminky, pod kterými se zasahuje do svobody slova,“ konstatuje Vlastimil Veselý.

Kdo do svobody slova zasahuje? „Můžeme se bavit o tom, jestli jsou to platformy typu Facebook, Twitter, YouTube a je to jejich chuť odstraňovat ‚škodlivý obsah‘. Anebo jsou to zásahy, které jsou spíš na objednávku politiků, na objednávku přímo nějaké strany či na objednávku bezpečnostních složek, jak se dnes ukazuje,“ pokračuje spoluzakladatel nevládní organizace zaměřené na obranu svobody projevu na digitálních platformách.

„Slovo dezinformace je v poslední době velmi sexy, spousta lidí se na něm živí,“ dodává moderátor Luboš Xaver Veselý a jeho host mu dává za pravdu: „Je to sexy slovo, to jste řekl dobře. Pro spoustu lidí a na ně napojených firem je to byznys, proto vytvářejí dezinfománii a hysterii, že nám tu hrozí za každým rohem nějaký dezinformátor a dezinformace. A kdo to živí, jsou politici, kteří nemají argumenty, aby se vypořádali se svým názorovým soupeřem. Co je pak jednoduššího než ho označit za dezinformátora…,“ podotýká Vlastimil Veselý.

„Pojem dezinformace je dnes naprosto nadužíván a zneužíván. Tak 99,9 případu nesplňuje definici dezinformace. Většinou je to prostě jen nějaká lež nebo omyl. Podle našeho výkladu, aby dezinformace byla skutečnou dezinformací, tak by měla být nepravdivá, ale zase kdo to rozhodne? Jedině soud, žádné ministerstvo ani vládní zmocněnec. Takže měla být záměrně nepravdivá informace a musí hrozit nějaká vysoká společenská nebezpečnost a je tam zahraniční aktér, který se snaží ohrozit národní bezpečnost,“ vysvětluje Vlastimil Veselý, že to vše je především téma pro bezpečnostní složky a kontrašpionáž, nikoli pro média.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

8:28 Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

„Domníváme se, že skutečnou společenskou nápravu nepřinesou jedny volby, ale že je třeba pracovat na…