Vláda v rozpočtu na letošní rok počítala s výběrem třiceti miliard korun na windfall tax, ve skutečnosti se ale vyberou jen jednotky miliard korun. „Vláda to počítala špatně, ona nechala tu daň spočítat až za letošní rok a ne za ten loňský, kdy měly banky rekordní zisky. Ty banky tak měly dost času na to, aby daňově optimalizovaly, aby si různými způsoby ponížily letošní daňovou povinnost. Zkrátka vláda jim nechala čas na to, aby to učinily, a toto vláda neodhadla a netušila, že banky budou tak vynalézavé a tu daňovou povinnost si poníží,“ vysvětloval Kovanda v rozhovoru pro Rádio Impuls.
„Podle mě ta daň neměla být uvalena vůbec, ale pokud už chtěla vláda vybrat nějakou částku, tak by vybrala vyšší, pokud by banky neměly čas se na to připravit. Vláda to podcenila, banky měly čas na to, aby si tu daňovou povinnost optimalizovaly,“ zopakoval ekonom.
Podle Kovandy je chování bank pochopitelné a pro koncového klienta vlastně i pozitivní. „Pro lidi to možná může znít špatně, ale není to tak, protože jedním ze způsobů je i to, že banky navýšily úroky na účtech, protože pro ty banky je pořád lepší, když ty peníze dají klientům, než aby je odevzdaly státu v rámci mimořádné daně. Když to dají svým klientům, tak tím zamezí odlivu klientů, kteří by chtěli jít k menším bankám, které nejsou zatíženy tou mimořádnou daní,“ prohlásil Kovanda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič