Řecký důchodce Manolis Mantas žijící na ostrově Samos má za to, že počty žadatelů o azyl opět narůstají. Stačí mu, aby se podíval z okna svého domu a zkrátka vidí, že jich je na plážích víc než před časem. Formálně sice stále existuje dohoda mezi EU a Tureckem o tom, že země půlměsíce vezme zpět každého nelegálního migranta, jenže to má háček. Nejen kvůli sporům o ostrov Kypr nemá Řecko s Tureckem nijak vřelé vztahy, a tak Turci nejsou příliš horliví v udržení nelegálních migrantů na svém území. V praxi tedy nejen na ostrově Samos opět roste počet žadatelů o azyl.
Migrační krize tak v žádném případě neskončila.
„Minulý týden se podle aténského deníku Kathimerini vylodilo na ostrově Lesbos jen za jediný den téměř 600 imigrantů, kteří připluli na 16 člunech. Od začátku roku jich pak přišlo do Řecka 31 tisíc, tedy nejvíc za poslední tři roky. Převážně se jednalo o Afghánce. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN se Řecko opět stalo pro migranty hlavní vstupní branou do Evropy. Situace se vrátila zpět na začátek, kde byla v letech vrcholící migrační krize. Když se zklidnila situace v Řecku, hlavní trasa pašeráckých gangů se obrátila do Itálie. Po loňském nástupu protiimigračního ministra vnitra Mattea Salviniho převzalo tuto úlohu zase Španělsko. Salvini sice nedávno skončil, ale Itálie dál zadržuje lodě nevládních organizací, které vozí imigranty od libyjského pobřeží do Evropy. Hledala se tedy skulina na cestě do Evropy – a nakonec opět míří migrační trasy k řeckým ostrovům,“ napsal deník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp