V neděli dostanou Italové možnost vyjádřit se v referendu k ústavní reformě, kterou připravil premiér Matteo Renzi. Podle redaktora Lidových novin Jiřího Sládka průzkumy naznačují, že stávající předseda vlády svůj boj prohraje a padne.
„Odpůrci ústavních změn vedli podle průzkumů až o dvanáct procentních bodů. Porážka by nikoho nepřekvapila. Následná Renziho demise by vedla podle všeho k sestavení kabinetu technokratů, který by po nějaký čas spravoval zemi. Nástupcem Renziho by se mohl stát ministr hospodářství a financí Pier Carlo Padoan. Reformy by se každopádně odložily na neurčito. V následujících volbách by bylo podle průzkumů velkým favoritem Hnutí pěti hvězd obtížně čitelného populisty Beppeho Grilla, původní profesí herce a humoristy. Chuť Italů vytrestat politické elity je totiž značná,“ soudí Sládek.
Deník The Wall Street Journal v souvislosti s referendem v Itálii varuje, že hrozí propuknutí sociálních nepokojů, a dokonce nelze vyloučit ani definitivní pád společné evropské měny, eura.
Proč jde levicový premiér do takového rizika? Prý nemá jinou možnost. Italské banky na tom nejsou dobře a potřebují pomoc státu, aby se vypořádaly s rizikovými úvěry. Zreformovat podle všeho potřebuje celá italská ekonomika, jedna z největších v celé EU. Ústava této země je však nastavena tak, že vláda má jen minimální šanci nějaké reformy prosadit. Renzi navrhuje ústavní změny, které významně osekají moc senátu a jako premiérovi mu umožní potřebné reformy prosadit. Napřed mu to ale musí dovolit občané v nedělním referendu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp