Hrůza v Táboře – občané naštvaní. Sebrané boty, drogy, přepadení. Starosta byl pod palbou

18.11.2023 18:40 | Reportáž

Přepadení u bankomatu. Pěstí do obličeje. Hákový kříž v altánku, rozbité lavičky v parku z nichž jedna skončila rozdupaná na padrť. Přepadení malého chlapce v doprovodu babičky – útočníci chtěli jeho nové boty. Narkomani v centru města, distribuce drog probíhá plynule k plné spokojenosti dealerů. Skupinky dvanácti až šestnáctiletých dětí z dobře situovaných rodin terorizují obyvatele. A zlodějíček, co padesátkrát něco ukradne a stále běhá po svobodě. To zaznělo na setkání vedení města s místními občany. Školní děti se flákají po obchoďáku a nikdo jim nemůže připomenout školní docházku. Děti už prý mají větší práva než jeho rodič!

Hrůza v Táboře – občané naštvaní. Sebrané boty, drogy, přepadení. Starosta byl pod palbou
Foto: Václav Fiala
Popisek: Setkání s občany v Táboře. Vlevo za předsednickým stolkem starosta

Na úvod setkání uvedl starosta města Štěpán Pavlík následující: „Skupinky šikanující mládeže je věc, která akcelerovala v postcovidovém období a za covidu, kdy některé ústavy byly zavřené a byl omezenější pohyb. To je problém, který je neuvěřitelně palčivý pro každé vedení města. Mnohdy jde o cílené provokace, že to chtějí jen zkusit, mnohdy jde o jedince, kteří si podle odborníků vybrali svoji cestu a pak už je na preventivní programy pozdě a z veřejného prostoru je mohou dostat už jen represivní složky.“

Více strážníků rovná se více nákladů

„Nejjednodušší je personálně posílit pozice strážníků. Až se ti noví dozbrojí, tak jich bude celkem 32. Zřídili jsme místo takzvaného asistenta prevence kriminality. Chtěli jsme obsadit druhé místo někým z romské komunity, to se ale nepodařilo, když to uchazeč vzdal. Obsadit místo městského strážníka nebo příslušníka policie dnes není jednoduché. Slyšeli jsme od Policie ČR, že třeba u 65 uchazečů sítem psychotestů projde jen sedm lidí, protože ve veřejném prostoru se nemůže pohybovat každý. Při kanceláři starosty fungují i místa romských poradců, kteří pracují v terénu. Velmi cenná činnost je práce různých neziskových organizací, pohybujících se ve městě. Prevence je pro nás velmi důležitá,“ zdůraznil starosta.

„Velmi cenná věc je rozšíření kamerového systému, což je důležité při prokazování přestupků nebo trestných činů u různých pachatelů…. Situace v rodinách je vypjatá, a zvláště to bylo za covidu, kdy byli členové rodiny více spolu. Jestliže dochází k opravdu šíleným příhodám, i když nejde jen o fyzické násilí, ale i verbální útoky a pak už musí nastoupit ten, co se po ulicích pohybuje, policista musí být vidět. Bezdomovci, drogově závislí, pro ně je křižovatka dopravních cest výhodná, snaží se o distribuci a aplikaci látek, třeba na veřejných toaletách. Okolo bývalého hotelu Slavia jsou místa, kde se to podle streetworkerů odehrává. Mezi těmito problematickými skupinami když přijde ještě partička mládeže, je to problém. My se snažíme, aby to nepropuklo ještě někde jinde,“ pokračoval dále starosta Pavlík.

Na toalety s injekční stříkačkou

„Třeba v exponovaných časech mezi 16 a 17 hodinou se u autobusového a vlakového nádraží střídají hlídky Policie ČR, snaží se postavit k pochůzkářům auto, aby bylo vidět, že tam jsou, když lidé projíždějí kolem. Pořídili jsme služebního psa bezpečnostní agentuře, která se pohybuje na autobusovém nádraží… Středobodem je hala, a i ve vlakovém nádraží to už neuhlídá personálně policie, takže si tyto organizace, a třeba i obchodní domy, najímají bezpečnostní agentury. Jsou v kontaktu s policiemi. Funguje to samozřejmě rozdílně, na autobusovém nádraží třeba může proběhnout nonstop služba, na kterou město připlatí, vždyť je čtyřiceti devíti procentním vlastníkem této společnosti. Jsou tam tři kamery, které jsou napojené na městský kamerový systém. Dochází k aplikaci drog na veřejných toaletách, takže aby k tomu nedošlo, můžeme použít systém turniketů nebo takzvané modré osvětlení, které narkomanům znemožňuje aplikovat. Tam je to epicentrum, kde je třeba začít.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …