O čínské společnosti Huawei toho bylo řečeno hodně, vedou se spory o to, jak moc je provázána s čínskou komunistickou vládou a zda jí musí podávat informace, bude-li oslovena. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) označil společnost Huawei za rizikovou.
Ekonom Štěpán Křeček z investiční skupiny BHS říká, že na obezřetném přístupu k firmě Huawei může vydělat nadnárodní společnost Nokia sídlící ve Finsku. K opatrnosti vyzvala své evropské kolegy politiky německá kancléřka Angela Merkelová. Před čínskými špionážními aktivitami varovala své evropské partnery také washingtonská administrativa.
Křeček však jedním dechem dodal, že najít na této otázce shodu v celé EU může být problematické, zabere to čas a v tuto chvíli platí, že výsledek je nejistý.
„Německo se na společném postupu vůči Číně chce nejprve dohodnout s Francií. Případná dohoda by následně mohla sloužit jako základ pro společný postup celé Evropské unie. Existují však obavy, že hledání společného postoje bude obtížné. Rovněž by mohlo dojít ke zpomalení a prodražení zavádění sítí páté generace do praxe,“ uvedl Křeček.
Společnost Nokia prý tak či tak využila příležitosti a rozjela marketingovou kampaň, kde vyzdvihuje svou důvěryhodnost. „Jinými slovy, společnost Nokia jednoznačně naráží na svého konkurenta z Číny,“ dodal Křeček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp