Husákův konec: Celé dny seděl v pracovně sám a nepřítomně hleděl do oken

07.11.2011 20:24 | Zprávy

Před dvaceti lety zemřel někdejší československý prezident Gustáv Husák. Jeho osobu ale připomíná týdeník Respekt poněkud v jiném světle. „Husák skutečně není českou veřejností vnímán tak jednoznačně negativně jako jeho souputníci Gottwald, či Biĺak. Strávil deset let v komunistickém vězení, vytrpěl si tedy své,“ píše Respekt k Husákovi. V obsáhlém článku pak poodkrývá cesty jeho osudu. Kdysi chytrý bystrý intelektuál, který však na sklonku svého politického života hodiny proseděl u okna Pražského hradu jako osamělý a skleslý muž.

Husákův konec: Celé dny seděl v pracovně sám a nepřítomně hleděl do oken

Jaký byl vlastně někdejší generální tajemník ÚV KSČ a prezident socialistického Československa Gustáv Husák? „Mnozí oceňují jeho řádně nabyté právnické vzdělání, nespornou inteligenci a mimořádný řečnický talent, což byla výbava, která jako by ho tak trochu vyvazovala z tvrdého stalinského jádra," napsal k jeho osobě v předmluvě obsáhlého článku Prezident, který měl viset Marek Švehla z Respektu.

Dále redaktor připomíná, že za pražského jara '68 patřil Husák na správnou stranu a vedení po příchodu okupantů se pak prý ujal jen proto, aby to nevzal "někdo horší". Historici ale o něm tvrdí, že od začátku stalinismu v Československu patřil k jeho horlivým, chladnokrevným tvůrcům.

„Vězení bylo jen epizodou, která na směřování zaníceného komunisty nic nezměnila. Po propuštění se dostává opět nahoru a pouze se přizpůsobuje poměrům - v čase tání je reformátorem, pak zase vůdcem kolaborantského režimu, jakýmsi druhým protektorem vyslaným tentokrát nikoli z Berlína, ale z Moskvy," zmínil Švehla, podle něhož se Husák ve finále stal nejničivějším představitelem československého komunismu a učinil z nás na dlouhých dvacet let de facto součást Sovětského svazu.

„Proto je Husák pro pochopení československých poválečných dějin asi nejdůležitější figurou," připomíná ústy Švehly týdeník Respekt.

Jeho prostředím byly kavárny, ne partajní schůze

Nejprve něco z jeho mládí. Gustáv Husák se narodil jako Augustin, časem ale své jméno nahradil modernějším Gustáv. Mimořádné ambice se prý u něj nedaly přehlédnout už ve školních lavicích - skvěle se učil a na právnické fakultě se brzy vyšvihl do vedení různých studentských spolků. Podle svých vrstevníků byl velmi schopný, cílevědomý a charismatický mladík. „Už tehdy však vrstevníky překvapovala jeho nenasytná touha po kariéře," popisuje další redaktor Respektu Petr Třešňák.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

7:24 „Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

Česko nečelí setrvalému poklesu porodnosti jako jediné. I dalším zemím Evropy hrozí, že v příštích d…