Elon Musk v roce 2022 koupil sociální síť Twitter, kterou poté přejmenoval na sociální síť X údajně proto, aby ochránil svobodu slova. O konkurenčních sociálních sítích tvrdil, že až příliš spolupracovaly s vládami států a až příliš se jim podvolovaly.
Teď mu australský soud nařídil, aby nechal ze sociální sítě dočasně stáhnout videa z nedávného teroristického útoku u Sydney, během něhož došlo k pobodání čtyř lidí včetně kněze.
Musk prohlásil, že rozhodnutí soudu znamená, že jakákoli země může kontrolovat „celý internet“.
„Naší obavou je, že pokud bude JAKÉKOLI zemi dovoleno cenzurovat obsah pro VŠECHNY země, což je to, co požaduje australská ‚komisařka pro eSafety‘, co potom zabrání kterékoli zemi v kontrole celého internetu?“ ptal se Musk.
„Dotyčný obsah jsme již cenzurovali pro Austrálii, čeká se na právní odvolání a je uložen pouze na serverech v USA,“ dodal.
Australská komisařka pro elektronickou bezpečnost Julie Inman Grantová, která vede první vládní regulační agenturu na světě, jež se stará o větší bezpečnost občanů na internetu, má za to, že je třeba zajít ještě dál a videa ze sítí trvale odstranit.
Daniel Wild z Institute of Public Affairs, neboli Institutu pro veřejné záležitosti, což je neziskový konzervativní think-tank, v rozhovoru pro televizi Sky News řekl, že komisařka pro internetovou bezpečnost vystupuje jako aktivistka.
Wild před kamerou prohlásil, že komisařka „bude pokračovat v rozšiřování své role při kontrole internetu, cenzurování debat způsobem, který je v souladu s jejími vlastními ideologickými názory. Máte tady tyto nevolené byrokraty, kteří mají vágní pravomoci a oni je naplňují svými názory.“
Australia’s censorship industrial complex:
— Ana Mostarac (@anammostarac) April 20, 2024
“The problem that you’ve got here with this eSafety Commissioner, she’s an activist.
She will continue to expand her role to police the internet, to censor debate in a way that’s consistent with her own ideological views.
You have… pic.twitter.com/GZosiBHAcb
Agentura Reuters v souvislosti s tímto případem připomněla, že australská komisařka pro e-bezpečnost loni udělila sociální síti X pokutu 610 500 australských dolarů za to, že nespolupracovala s vyšetřovatelem ohledně praktik proti zneužívání dětí. Zástupci sociální sítě X s verdiktem nesouhlasí a brání se soudní cestou.
Australský premiér Anthony Albanese má však za to, že pokuta pro X byla oprávněná a vysílá jasný vzkaz do celé společnosti, že ani internetový gigant, jako je sociální síť X, nestojí nad australským zákonem.
Česká Společnost pro obranu svobody projevu se k celé kauze také vyjádřila:
„I kdyby česká vláda nic takového po X nežádala, stejně bude muset X český obsah mazat. Kvůli nařízení DSA (Nařízení o digitálních službách), kterým se česká vláda vzdala svých pravomocí ve prospěch Evropské komise.“
Australský server ABC News.au uvedl, že šlo o mladíka, který byl zadržen již na podzim minulého roku pro incident na nádraží v Sydney, kde byl mimo jiné obviněn z nedovoleného držení nože, ale v lednu tohoto roku byl pro dobré chování z vazby propuštěn. Strážcům zákona byl prý mladík již nějaký čas známý, ale podle policie nepatřil k těm nejproblematičtějším sledovaným osobám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.