I Gottwald se dostal k moci poctivěji. Výtka Pekarové Adamové

11.11.2021 8:36 | Ze sítí

I Klement Gottwald se k moci dostal legálněji než Markéta Pekarová Adamová do čela Poslanecké sněmovny. Tak právník Pavel Hasenkopf shrnul středeční dění v Poslanecké sněmovně, kdy Fialova sto osmička vůbec nepřipustila do voleb kandidáta opozice. „Pětikoalice zahodila možnost ukázat vlídnou tvář opozici, za to plně využila možnosti ukázat všem svůj strach a faktickou slabost,“ poznamenává právník.

I Gottwald se dostal k moci poctivěji. Výtka Pekarové Adamové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně sněmovny Markéta Adamová Pekarová

Vládní poslanci odmítli povolit kandidaturu Karlu Havlíčkovi, protože funkcionář Sněmovny nemůže být současně členem vlády a Havlíček stále je ministrem Babišova kabinetu (i když premiér již avizoval, že prezidentu republiky pošle její demisi).

Existuje několik možných výkladů tohoto ustanovení, nová koalice se ale přiklonila k tomu nejstriktnějšímu, podle kterého člen vlády vůbec nesmí kandidovat. Opírala se při tom o stanovisko Legislativního odboru Poslanecké sněmovny.

Hasenkopf se pozastavil nad rolí tohoto sboru, o jehož personálním složení se například na webových stránkách Sněmovny a veřejně přístupných dokumentech nedá zjistit vůbec nic.

„Když tedy Legislativní odbor Sněmovny zcela zásadním způsobem ovlivňuje českou politiku a vládní většina ve Sněmovně ho poslouchá na slovo, to je nějaký anonymní sbor, nebo mají ti lidé nějaká jména a historii?“ ptá se Hasenkopf.

A zmiňuje situaci ze Senátu, kde všichni vědí, že tajemníkem komise pro Ústavu a z této pozice nejvlivnějším vykladačem Ústavy je Jan Kysela, ke kterému může mít tisíce výhrad, ale aspoň se ke svému vlivu zcela otevřeně hlásí.

Pokud jde o volbu předsedy Sněmovny, Hasenkopf nechápe, proč si Markéta Pekarová Adamová nechala ujít možnost porazit Karla Havlíčka normální a demokratickou cestou, když měla zajištěnou většinu (nakonec ji volilo 102 ze 108 poslanců obou koalic).

Ještě více ale ústavního právníka zaujaly kejkle poslanců Fialovy sto osmičky s poslaneckými kluby. Hasenkopf již v pondělí konstatoval, že kluby jednotlivých vládních stran (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů) byly ustaveny v rozporu se zákonem, který výslovně uvádí, že po volbách smějí vytvořit poslanecké kluby jen kandidující strany a hnutí a těchto pět stran žádné kandidátky nepostavilo. Kandidovaly, jak známo, na dvou koaličních kandidátkách.

Když tedy každá z nich slavnostně ustavila svůj klub, stalo se ve středu to, že poslanec Zbyněk Stanjura (předseda klubu ODS) začal předkládat procedurální návrhy a hovořil přitom jménem „klubů SPOLU a PirSTAN“.

Tedy klubů, které oficiálně vůbec neexistují, neboť členové těchto koalic si vytvořili kluby vlastní.

„Mé znechucení z nastupující nomenklatury je na maximu,“ poznamenal právník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

20:17 Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

Pravda a láska v ústech některých hodně zhořkla a zagresivněla… Svoboda slova je dnes ohrožena a my …