I umělá inteligence tlačí absurdní korektnost. Ajťák z SPD vysvětluje proč

05.04.2025 22:02 | Komentář

S dřívějšími požadavky amerických úřadů a softwarových gigantů se do umělé inteligence a na ní navázaných systémů podle podnikatele v IT a politika SPD Borise Latýna dostaly s cílem politické korektnosti takové věci, že se české firmy, které následně systémy přebírají u nás, skrze ně setkávají s požadavky, že musí sehnat IT specialisty tmavé pleti či jim je odmítán požadavek cílit reklamy na menstruační pomůcky na ženy s odkazem na údajnou diskriminaci. Ve svém komentáři Latýn též popsal, co se u jednoho amerického systému pro firmy dozvěděl u výběru hraček pro děti.

I umělá inteligence tlačí absurdní korektnost. Ajťák z SPD vysvětluje proč
Foto: Archiv Borise Latýna
Popisek: Boris Latýn, kandidát SPD do europarlamentu

K dopadům upravené umělé inteligence (AI), která bude propagovat ultralevicové „woke názory“ se dříve vyjadřoval vynálezce Elon Musk s tím, že jde dle něj o „možná největší existenční nebezpečí pro lidstvo“ a server Business Insider poukazoval, nakolik mnohé společnosti vynakládají nemalé úsilí tomu, jak má jejich umělá inteligence reagovat na ošemetné otázky týkající se například změn pohlaví, genderovým teoriím, multikulturalismu či dotazům, jež by jim mohly vykoledovat obviňování z rasismu.

Podle podnikatele v IT Borise Latýna, jenž se umělé inteligenci věnuje, to bylo do značné míry způsobeno požadavky, které na firmy podnikající v této oblasti v Americe kladly vládní instituce. „Umělá inteligence zažila poslední dobou velký rozvoj, a její vývoj probíhal hlavně ve Spojených státech amerických. A jelikož jejich politika byla posledních pár dekád taková, jaká byla, pochopitelně se to promítlo i do ní, protože její tvůrci se museli nějak vypořádat s politickým směřováním země a tím nenarušovat různé předpisy a zákony,“ komentoval situaci ve svém textu věnovaném problematice umělé inteligence s tím, že se v této sféře začaly používat i u nás téměř výhradně americké technologie.

Dodal, že generativní umělá inteligence, mezi níž patří i u nás hojně rozšířený ChatGPT od společnosti OpenAI, spojuje do logických celků věci, které dříve vytvořil člověk a za jejími odpověďmi stojí materiály, jež jí byly tvůrci dány k dispozici. „Důvěřiví lidé se často ptají umělé inteligence na cokoliv, a její odpověď považují za správnější, než od jakéhokoliv člověka. Prostě matematicky, počítačově správné řešení jejich dotazu či problému. Tak to ale není, za každou umělou inteligencí jsou lidé, kteří do ní zadají množinu textů na její trénování, nebo nastaví i ručně odpovědi na nějaké otázky,“ varuje Latýn s tím, že odpovědi AI pak mají být formulované tak, aby dle něj uspokojily liberálně-demokratické názory.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

9:47 Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

Na předsedu STAČILO! Daniela Sterzika (alias Vidláka) se zaměřil již několikrát trestaný influencer …