Institut pro ekonomické analýzy: Navrhujeme změny ve studentských praxích

14.09.2011 13:53 | Zprávy

To, že vysokoškoláci mnohdy dobře placenou práci nedostanou, je problém vyplouvající na povrch rok co rok v září. Jen do konce srpna bylo bez místa zhruba 28 tisíc absolventů všech stupňů vzdělání a nejvíce narostl právě počet nezaměstnaných vysokoškoláků. Institut pro sociální a ekonomické analýzy ale již navrhl změny ve studentských praxích. Uvádí to Český rozhlas.

Institut pro ekonomické analýzy: Navrhujeme změny ve studentských praxích
Foto: Hans Štembera
Popisek: NEPOUŽÍVAT Vysvědčení, ilustrační foto

Každý rok řeší čerství absolventi vysokých škol stejné problémy - dobře placenou práci mnohdy po promoci totiž nedostanou a zůstávají tak na úřadech práce. Změnit by to mohla větší podpora studentských stáží, kterou chystá ministerstvo školství ve spolupráci s dalšími resorty. Institut pro sociální a ekonomické analýzy chce ale také pomoci.¨

„Pokud dnes mladí lidé přeci jen získají místo bez potřebné praxe, dostanou menší plat. Brzy by se to ale mohlo změnit," uvedla v této souvislosti Simona Weidnerová z Institutu pro sociální a ekonomické analýzy. Byl to totiž právě Inistitut, který navrhnul změny ve studentských praxích.

„Navrhujeme, aby práce studenta byla pro zaměstnavatele co nejlevnější. Neměla by podléhat placení zdravotního a sociálního pojištění až do výše částky, ze které za studenta platí pojistné stát, tedy do pěti tisíc korun měsíčně," vysvětlila Weidnerová.

Podle ní by placené studentské stáže nezatěžovaly státní rozpočet a byly by výhodné i pro vysoké školy.

Vysokoškolák by už během studia pracoval na stáži pod dohledem odborníka a za praxi by dostal zaplaceno, což doposud nebývá pravidlem. Firma by si naopak levně vychovala schopného zaměstnance.

„Podmínkou zvýhodněné smlouvy, kdy zaměstnavatel by nemusel za studenta odvádět zdravotní a sociální pojištění, by byla uzavřená spolupráce podniku a vysoké školy," dodala Weidnerová.

„Jak bude nakonec studentská stáž vypadat, ukáží až další jednání školských odborníků. Zvažuje se i to, že by praxe mohl podrobněji upravit nový zákoník práce," poznamenal rozhlas.

Spolupracují především technické školy

Rektor vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls v souvislosti s problémem tvrdí, že některé vysoké školy s firmami intenzivně spolupracují podobně jako pražská vysoká škola. Škola podle Hindlsa pořádá veletrh Šance, kde mají studenti možnost mluvit se zástupci několika desítek prestižních firem.

Hlavně technické univerzity pak zvou do hodin odborníky z firem, kde se jich studenti ptají na praktické zkušenosti, ale také si u nich snadno domluví praxi. Ministerstvo školství výhody pro studenty podporuje.

„Zejména u technických vysokých škol to je podle mě téměř nutnost, která tady stále ještě není dobře nastavená, musí se tam udělat daňové zvýhodnění," doplnil k tomu ministr školství Josef Dobeš z VV s tím, že podobnou praxi by rád viděl také na středních školách a odborných učilištích.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…