Od svého vzniku v roce 1948 musel stát Izrael bojovat o své přežití. Musel čelit jak útoku koalice sousedních států, tak boji s Palestinci, kteří se nikdy se vznikem státu Izrael nesmířili. A tento stav trvá dodnes. Izrael čelí útokům teroristů podporovaným např. z Íránu. Tentokrát čelí vlně útoků organizovaných z palestinského pásma Gazy hnutím Hamás. Teroristé mají tentokrát kromě vražd na svědomí i únosy lidí z oblasti u Gazy.
„Izrael se snaží zjistit přesný počet rukojmích, kteří byli odvlečeni do Gazy, izolované pobřežní enklávy s téměř 2 miliony lidí nacpané do 140 čtverečních mil, jednoho z nejhustěji osídlených míst na světě,“ uvedla k tématu CNN. Hamás tvrdí, že zajal desítky Izraelců, včetně vojáků, a videa ověřená CNN ukazují některé z dramatických zajetí. Brigády Al-Kásám, ozbrojené křídlo Hamásu, varovaly, že útoky v oblasti by mohly mít dopad na rukojmí, přičemž jejich mluvčí Abú Obaida v sobotu v nahrané zvukové zprávě uvedl, že jsou „přítomni ve všech osách v pásmu Gazy“.
Jedna izraelská matka řekla CNN, že telefonovala se svými dětmi ve věku 16 a 12 let, které byly samy doma, když venku slyšely výstřely a lidi, kteří se snažili dostat dovnitř. Pak po telefonu slyšela, jak se dveře rozlomily.
„Slyšela jsem teroristy mluvit arabsky k mým teenagerům,“ prozradila. Ale v jednu chvíli se telefon odmlčel a od té chvíle matka o svých dětech neslyšela.
CNN také upozornila, že část stávajících obyvatel Evropy zvěrstva ozbrojených sil Hamasu zvěrstva oslavuje. „Na záběrech ze sociálních sítí je vidět, jak lidé po násilnostech mávají v ulicích Berlína a Londýna palestinskými vlajkami,“ upozornila CNN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.