Írán pozastavuje činnost mravnostní policie. Po měsících protestů

04.12.2022 17:17 | Zprávy

Po měsících masových protivládních demonstrací íránský generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí oznámil zrušení mravnostní policie, jejíž zásah stál u zrodu současných protivládních protestů, při kterých zemřely stovky lidí. O konci mravnostní policie na sobotním náboženském setkání ve městě Kom referuje íránská agentura ISNA.

Írán pozastavuje činnost mravnostní policie. Po měsících protestů
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Protesty v ulicích Teheránu poté, co vláda přiznala sestřelení ukrajinského letadla (leden 2019)

Tato policejní jednotka v Íránu již léta sleduje hlavní křižovatky a dopravní tepny v íránských městech a zatýká převážně mladé ženy za porušování přísných náboženských pravidel oblékání v Islámské republice, jako je například nošení šátků, informuje agentura Bloomberg.

„Mravnostní policie nemá s justicí co do činění,“ řekl v Komu Montazerí, který odpovídal na dotaz, proč tato jednotka nyní končí. O den dříve generální prokurátor řekl, že íránské úřady se chystají přezkoumat zákon, který ženám přikazuje povinně si zakrývat hlavu šátky. Zatím ale není jasné, zda navrhnou nějaké změny pravidel.

„Mravnostní policie nemá nic společného s justicí, pozastavila ji stejná instituce, která ji v minulosti vytvořila,“ uvedla polooficiální íránská tisková agentura Labour News Agency s odvoláním na hlavního státního zástupce Mohammada Jafara Montazerího. „Soudní moc samozřejmě nadále monitoruje chování ve společnosti.“

Rozbuškou současných masových protestů se stalo téma nošení hidžábů. Protesty propukly po zářijovém úmrtí dvaadvacetileté Kurdky Mahsá Amíníové. Ta skončila kvůli údajně příliš volně nasazenému hidžábu v cele mravnostní policie a poté zemřela. Policie tvrdila, že zemřela na infarkt, její rodina je ale přesvědčená, že policisté ženu zbili.

Podle oficiálních údajů zemřelo během protestů přes tři sta lidí, nevládní organizace Iran Human Rights se sídlem v Oslu uvádí na 450 obětí. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk koncem listopadu uvedl, že při protestech bylo zatčeno na 14 tisíc lidí včetně dětí. Uvádí na svém webu Česká televize.

Podle agentury Reuters organizátoři íránských protestů vyzývají k třídenní stávce od pondělí do středy, aby zvýšili tlak na vedení země. Prezident Raísí má v plánu ve středu na Den studentů navštívit teheránskou univerzitu. Padají výzvy, aby se ve středu ke stávce připojili i obchodníci, v metropoli má protestní shromáždění zamířit na náměstí Azadí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…