Velitel letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard generál Amír Alí Hádžízádeh přijal v sobotu ve státní televizi za sestřelení ukrajinského dopravního letounu plnou odpovědnost. „Přijímám úplnou odpovědnost. Raději bych zemřel, než abych se podílel na takovém neštěstí,“ řekl v íránské televizi.
Letadlo prý bylo považováno za nepřátelský cíl, jelikož prolétávalo v blízkosti citlivého vojenského zařízení, které patří elitním íránským revolučním gardám. Íránská armáda v prohlášení vyjádřila soustrast rodinám obětí a slíbila, že zdokonalí své systémy, ve snaze do budoucna takovýmto chybám předejít.
Íránský prezident Hasan Rúhání se za neštěstí omluvil, oznámil též, že se připravuje repatriace těl. Tragédii na svém twitteru označil za „neomluvitelný omyl“. Doplnil, že je nutné stanovit příčiny neštěstí a stíhat viníky.
The Islamic Republic of Iran deeply regrets this disastrous mistake.
— Hassan Rouhani (@HassanRouhani) January 11, 2020
My thoughts and prayers go to all the mourning families. I offer my sincerest condolences. https://t.co/4dkePxupzm
Teherán přitom ještě v pátek tvrdil, že za pád letadla může technické selhání. Tvrzení západních zemí o sestřelení označil za „velkou lež“ a „psychologickou válku“.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj k přiznání prohlásil, že očekává postavení viníků před spravedlnost, oficiální omluvu a kompenzaci. Požaduje také, aby měli ukrajinští experti plný přístup k vyšetřování.
Na svém facebooku též připojil důkazní fotografie pořízené expertním týmem, který se na vyšetřování podílí. Dodal, že přestože je již známa příčina naštěstí, je nutné vše důkladně plně prošetřit.
Později připojil též video, na němž promlouvá ke svému národu a hovoří v něm, že se postará o to, aby byli viníci potrestáni, a o to, aby se pozůstalí mohli se svými příbuznými rozloučit.
Na palubě letadla bylo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců – dva pasažéři a devět členů posádky, dále deset Švédů, čtyři Afghánci, tři Němci a tři Britové. Stroj byl na cestě z Teheránu do Kyjeva.
V samotném Íránu pak přiznání armády vyvolalo masivní protesty obyvatel. V Teheránu bylo na sobotní odpoledne po zveřejnění zprávy svoláno shromáždění k uctění obětí leteckého neštěstí, to následně přerostlo v protivládní demonstraci. Dav demonstrujících vykřikoval protistátní hesla, přičemž ajatolláha nazvali „vrahem“ a tamní režim označili za absolutistický.
Protesty se v hlavním městě i nadále vyostřily a proti demonstrantům zasáhla pořádková jednotka. Použit by i slzný plyn a vodní děla.
#IranPlaneCrash #IranProtests
— Farnaz Fassihi (@farnazfassihi) January 11, 2020
Clashes in Tehran as security forces open water cannons on grieving mob of people. They were calling Khamenei a "murderer." pic.twitter.com/d1kKATyQU3
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak