Hned v úvodu se moderátor politika zeptal na to, jak tipuje, že dopadnou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. „Já myslím, že ty koalice dají dohromady většinu v Parlamentu.“ odpověděl suverénně Pirát s tím, že jeho PirátoSTAN a koalice SPOLU se po volbách snad bez větších problémů domluví na budoucí vládě.
Na výhrady, že by se taková vláda složená celkem z pěti stran mohla brzy rozpadnout, Bartoš namítá, že i v opozici se byli schopni lídři tzv. demokratických stran dobře dohodnout. Dobrou zkušenost má Pirát se stranami SPOLU prý i v regionální politice. Hodně údajně také závisí na dohodnutém programu.
Xaver pak Bartoše upozornil, že výroky některých jeho stranických kolegů mohou na veřejnost působit značně negativním dojmem. Zmíněna byla například slova pirátského poslance Ondřeje Profanta o bílých konzervativních páprdech v Parlamentu nebo pochvalné výroky o zestátňování bytů dalšího zákonodárce z řad Pirátů, Františka Kopřivy. Bartoš tyto výroky ve své odpovědi označil za nešťastné nebo hrubě zkreslené. „My nemáme danění bytů v programu, ani jsme to nikde nerealizovali. Zdanění bytů má naopak v programu sociální demokracie. A myslím, že Frantovy výroky byly daný do nějakýho kontextu, aby podpořily antikampaň proti nám,“ prohlásil politik.
Bartoš v rozhovoru obeznámil diváky s původem politického projektu Pirátů. Pirátská strana jako první prý vznikla ve Švédsku a postupem času vzniklo až 50 takovýchto stran po celém světě. Dnes údajně fungují v některých zemích Německa a na Islandu, ale podle Bartoše nemají výraznější vliv na politiku států a jejich roli přebraly liberální levicové progresivní strany. „My jsme takový unikát,“ smál se Pirát.
Řeč padla i na ony nešťastné Bartošovy výroky o zcela muslimské Evropě. Pirátská strana podle Bartoše jasně odmítla nelegální migraci a kvóty. „Česká republika nikdy nebude muslimská. To se nikdy nestane. Evropská unie řeší migrační krizi společnými silami,“ ujišťoval Pirát. „Opomeňme to náboženství, všude, kde je chudoba, kde lidi žijou v nějakým vyloučení, kde je nějaká sociální tenze, kde jsou drogy, tak tam jsou problémy, větší kriminalita a politická nebo i náboženská radikalizace. To si myslím, že je problém,“ vysvětloval dále Bartoš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.