Ivan Hoffman: Politizace sportu. Sportovci jako rukojmí v mezinárodních konfliktech

08.04.2023 17:07 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Sport je fenoménem, který umí tmelit společnost. Ale stejně tak ji umí rozdělit na nesmiřitelné tábory, uvádí publicista Ivan Hoffman ve svém zamyšlení pro ParlamentníListy.cz. Se sportem jde podle něho ruku v ruce i politika. Politizace sportu je pak nejzřetelnější tam, kde si politici berou sportovce jako rukojmí v mezinárodních konfliktech, dodává Hoffman. A to ho také přivádí k zásadní úvaze nad současným sporem o Olympijské hry a účast ruských a běloruských sportovců.

Ivan Hoffman: Politizace sportu. Sportovci jako rukojmí v mezinárodních konfliktech
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Když se řekne sport, mělo by nám přijít na mysl „v zdravém těle zdravý duch“. Jenomže sport má daleko širší potenciál než pouhé sportování pro zdraví. Především je jednou z nejvyhledávanějších forem masové zábavy.

Na sledování sportu stojí mediální byznys, kdy vysoká sledovanost generuje vysoké zisky z reklamy. Sportovní celebrity prodávají nejen fotbalové míče, tenisové rakety a sportovní oblečení. Sportovní show sponzoruje kdokoli, kdo vyhodnotí konkrétní sportovní publikum jako svou cílovou skupinu, potenciální zákazníky.

Sport je fenoménem, který umí tmelit společnost. Lidé různého věku, různé politické orientace, příslušníci různých sociálních skupin běžně společně slaví vítězství národního sportovního týmu, společně jsou pyšní na úspěch svého atleta, když vyhraje v mezinárodní konkurenci. Právě na identifikaci s národními sportovními modlami se redukuje vlastenectví v dobách míru a v éře otevřeného globalizovaného světa. Výhra v hokeji bývá vzácnou příležitostí zamávat si praporem.

Odvrácenou stranou stejné mince je schopnost sportu lidi rozdělovat, probouzet v nich rivalitu, která umí přerůst ve fanatické nepřátelství. Agresivní fankluby sdružující lidi se sklonem k násilí najdeme všude, kde se chodí na fotbal. Fotbaloví chuligáni se nejčastěji servou mezi sebou na stadionech, anebo někde v soukromí. Ochotně se ale také připletou k demonstracím, kde je příležitost vymlátit výlohy, zapalovat auta a napadat policisty. A nějaký pravý sektor přijde vhod, když je třeba provést státní převrat.

Sport má i silný potenciál politický. Umí na sebe vzít podobu vlastenectví i nacionalismu. Státy upřednostňují podporu profesionálního sportu před podporou sportování občanů. Důvodem je prestiž, kterou státu přinášejí rekordy, medaile a tituly jeho reprezentantů. Těžko lze oddělit sport od politiky, jestliže nesportovní úspěchy prezentují jako reklama na politický režim.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …