Ivan Hoffman: Politizace sportu. Sportovci jako rukojmí v mezinárodních konfliktech

08.04.2023 17:07 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Sport je fenoménem, který umí tmelit společnost. Ale stejně tak ji umí rozdělit na nesmiřitelné tábory, uvádí publicista Ivan Hoffman ve svém zamyšlení pro ParlamentníListy.cz. Se sportem jde podle něho ruku v ruce i politika. Politizace sportu je pak nejzřetelnější tam, kde si politici berou sportovce jako rukojmí v mezinárodních konfliktech, dodává Hoffman. A to ho také přivádí k zásadní úvaze nad současným sporem o Olympijské hry a účast ruských a běloruských sportovců.

Ivan Hoffman: Politizace sportu. Sportovci jako rukojmí v mezinárodních konfliktech
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Když se řekne sport, mělo by nám přijít na mysl „v zdravém těle zdravý duch“. Jenomže sport má daleko širší potenciál než pouhé sportování pro zdraví. Především je jednou z nejvyhledávanějších forem masové zábavy.

Na sledování sportu stojí mediální byznys, kdy vysoká sledovanost generuje vysoké zisky z reklamy. Sportovní celebrity prodávají nejen fotbalové míče, tenisové rakety a sportovní oblečení. Sportovní show sponzoruje kdokoli, kdo vyhodnotí konkrétní sportovní publikum jako svou cílovou skupinu, potenciální zákazníky.

Sport je fenoménem, který umí tmelit společnost. Lidé různého věku, různé politické orientace, příslušníci různých sociálních skupin běžně společně slaví vítězství národního sportovního týmu, společně jsou pyšní na úspěch svého atleta, když vyhraje v mezinárodní konkurenci. Právě na identifikaci s národními sportovními modlami se redukuje vlastenectví v dobách míru a v éře otevřeného globalizovaného světa. Výhra v hokeji bývá vzácnou příležitostí zamávat si praporem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Kritizujete přístup vlády k drogám

Zajímalo by mě, jak se díváte na to, jak stát toleruje alkohol, to je přeci taky droga a snadno dostupná. A v součtu je podle mě víc alkoholiků než drogově závislých a nikdo to neřeší. V TV dokonce běží reklamy na alkohol. To vám nevadí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Práce pro cizí moc jménem Brusel. Skandál a nový návrh z ČR

15:39 Práce pro cizí moc jménem Brusel. Skandál a nový návrh z ČR

Z Evropské komise přišlo doznání ohledně kauzy s dotacemi na ekologické neziskovky. Sama Evropská ko…