Ivan Pilip před hrstkou studentů: Najednou jsme zjistili, že se věci od našeho vstupu do EU vyvinuly jinak? Tak to ne. Smlouvy se mají plnit. Přijmout euro!

26.03.2019 16:40 | Zprávy

REPORTÁŽ Umanutá rodina Klausů, která všemožně kope proti Evropské unii. Je dobře, že se ODS mladého Václava, poslance, zbavila. Při vstupu do EU jsme se zavázali přijmout euro, a nyní chytračíme? O evropské měně a jejím zavedení diskutoval v Plzni bývalý politik KDU-ČSL, exministr Ivan Pilip. Akce organizovaná Mladými lidovci a podpořená malým občerstvením a vínem přilákala něco přes deset studentů Západočeské univerzity. Podle hlavního hosta diskuse řada firem stejně již účtuje v eurech. V Bruselu se na nás při této politice a rétorice, která se léta line z Hradu, a to snad i za podpory Kremlu, dívají přes prsty.

Ivan Pilip před hrstkou studentů: Najednou jsme zjistili, že se věci od našeho vstupu do EU vyvinuly jinak? Tak to ne. Smlouvy se mají plnit. Přijmout euro!
Foto: Václav Fiala
Popisek: Ivan Pilip na besedě v Plzni

„Debata o euru v ČR je nesmírně poznamenána zavádějícími informacemi. Je to pro mne záhadou, protože jsem tady žil a prožíval celou ekonomickou transformaci a přechod ke vstupu do EU, a přiznám se, že pořádně nevím, kde se toto všechno tady vzalo,“ posteskl si v samém úvodu host před auditoriem.

Do Evropy a bez eura?!

„V politice nejsem aktivní už takových sedmnáct let, tak si mne těžko někdo pamatujete z aktivní doby,“ uvedl exministr před omladinou. „Na začátku devadesátých let jsem byl členem první vlády České republiky, byl jsem ministrem školství a potom ministrem financí. Pak jsem byl v opozici a poté viceprezidentem Evropské investiční banky,“ představil se přítomným.

Devadesátá léta byla podle Pilipa poznamenána tím, že kromě ekonomických reforem bylo jedním z hlavních hesel „návrat do Evropy“. To už bylo heslo Občanského fóra v devadesátém roce. „Jako jasné definování návratu do Evropy byl vstup do EU. Se vším, co k tomu patří, včetně přijetí eura, o kterém se v té době prakticky nediskutovalo. To je diskuse, která se objevila mnohem později. Tehdy se to bralo jako hotová věc, česká koruna byla měna, která měla svoji tradici, určitou pevnost a stabilitu, nicméně nebyla tehdy považována za nějakou zvláštní hodnotu. Nakonec sama vznikla dělením Československa v roce 1993. Kdyby tehdy řekli, že přijmeme euro, tak by se hlasy ozývaly pouze z okrajových částí spektra. Kdyby tehdy někdo řekl, že chceme německou marku, tak by to bylo možná devadesát ku deseti,“ konstatoval Ivan Pilip.

Smlouvy se prostě plní!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …