Izraelský premiér začal vyjednávat. Byl u Putina, pak letěl do Berlína

06.03.2022 10:09 | Zprávy

Izraelský premiér Naftali Bennett se podle všeho může stát prostředníkem ve vyjednávání mezi USA, EU, Ruskem a Ukrajinou a může přispět k ukončení ruské agrese vůči Ukrajině, která trvá už jedenáct dní a stála život tisíců lidí včetně ukrajinských dětí. O odhodlání jednat dokládá u Bennetta i fakt, že do Moskvy vyrazil v sobotu, tedy v den, kdy mají ortodoxní židé, mezi něž se počítá i Bennett, striktně zakázáno pracovat. S jedinou výjimkou. Když jsou v sázce lidské životy.

Izraelský premiér začal vyjednávat. Byl u Putina, pak letěl do Berlína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

Naftali Bennett, předseda izraelské vlády, v sobotu 5. března vyrazil do Moskvy na jednání s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Zahraniční média, britská BBC či agentura Reuters, připomínají, že Bennett je prvním západním politikem, který přistoupil na jednání s Vladimirem Putinem, jenž 24. února 2022 rozhodl o napadení svobodné Ukrajiny.

Podle informací agentury Reuters se Bennett stal prostředníkem mezi Kyjevem a Moskvou na přání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Izrael totiž na jedné straně poskytuje Ukrajině humanitární pomoc, vláda židovského státu rozhodla o tom, že na Ukrajině zřídí také nemocnici – ale současně udržuje kontakty s představiteli Ruské federace a je ochotna sehrát roli prostředníka v jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou.

Svou roli v tom hraje i skutečnost, že v Izraeli dnes žije velké množství židů jak z Ruska, tak z Ukrajiny. A Izrael se vždy snažil jednat nejen se Spojenými státy, které jsou jeho největším spojencem, ale také s Ruskem. Bennett je podle agentury Reuters v kontaktu nejen s ukrajinskými, americkými a ruskými politiky, ale rozhovory vede také s německým kancléřem Olafem Scholzem a s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Než se Bennett vydal na cestu do Moskvy, telefonoval s ukrajinským prezidentem Zelenským a jednal také s již zmíněným francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

„Zůstanou v kontaktu s cílem dosáhnout příměří, a to v koordinaci s německým kancléřem Olafem Scholzem,“ zaznělo ze sídla francouzských prezidentů, z Elysejského paláce.

Bennett s Putinem jednali takřka tři hodiny. Izraelský premiér prý na schůzce připomínal i to, že prezident Zelenskyj má sám židovské předky a označovat ho za neonacistického politika proto není zcela v pořádku.

Jako tlumočníka si s sebou Bennett vzal ministra pro záležitosti Jeruzaléma Ze'eva Elkina, jenž se narodil na Ukrajině, konkrétně v Charkově, který již několik dní decimují ruské invazní jednotky. Navzdory intenzivnímu ostřelování však Charkov zatím nepadl. Ukrajinci se agresorům hrdinně brání.

Po jednání s Putinem Bennett odletěl navečer na jednání s kancléřem Scholzem do Berlína.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …