Izraelský premiér začal vyjednávat. Byl u Putina, pak letěl do Berlína

06.03.2022 10:09 | Zprávy

Izraelský premiér Naftali Bennett se podle všeho může stát prostředníkem ve vyjednávání mezi USA, EU, Ruskem a Ukrajinou a může přispět k ukončení ruské agrese vůči Ukrajině, která trvá už jedenáct dní a stála život tisíců lidí včetně ukrajinských dětí. O odhodlání jednat dokládá u Bennetta i fakt, že do Moskvy vyrazil v sobotu, tedy v den, kdy mají ortodoxní židé, mezi něž se počítá i Bennett, striktně zakázáno pracovat. S jedinou výjimkou. Když jsou v sázce lidské životy.

Izraelský premiér začal vyjednávat. Byl u Putina, pak letěl do Berlína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

Naftali Bennett, předseda izraelské vlády, v sobotu 5. března vyrazil do Moskvy na jednání s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Zahraniční média, britská BBC či agentura Reuters, připomínají, že Bennett je prvním západním politikem, který přistoupil na jednání s Vladimirem Putinem, jenž 24. února 2022 rozhodl o napadení svobodné Ukrajiny.

Podle informací agentury Reuters se Bennett stal prostředníkem mezi Kyjevem a Moskvou na přání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Izrael totiž na jedné straně poskytuje Ukrajině humanitární pomoc, vláda židovského státu rozhodla o tom, že na Ukrajině zřídí také nemocnici – ale současně udržuje kontakty s představiteli Ruské federace a je ochotna sehrát roli prostředníka v jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou.

Svou roli v tom hraje i skutečnost, že v Izraeli dnes žije velké množství židů jak z Ruska, tak z Ukrajiny. A Izrael se vždy snažil jednat nejen se Spojenými státy, které jsou jeho největším spojencem, ale také s Ruskem. Bennett je podle agentury Reuters v kontaktu nejen s ukrajinskými, americkými a ruskými politiky, ale rozhovory vede také s německým kancléřem Olafem Scholzem a s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Než se Bennett vydal na cestu do Moskvy, telefonoval s ukrajinským prezidentem Zelenským a jednal také s již zmíněným francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

„Zůstanou v kontaktu s cílem dosáhnout příměří, a to v koordinaci s německým kancléřem Olafem Scholzem,“ zaznělo ze sídla francouzských prezidentů, z Elysejského paláce.

Bennett s Putinem jednali takřka tři hodiny. Izraelský premiér prý na schůzce připomínal i to, že prezident Zelenskyj má sám židovské předky a označovat ho za neonacistického politika proto není zcela v pořádku.

Jako tlumočníka si s sebou Bennett vzal ministra pro záležitosti Jeruzaléma Ze'eva Elkina, jenž se narodil na Ukrajině, konkrétně v Charkově, který již několik dní decimují ruské invazní jednotky. Navzdory intenzivnímu ostřelování však Charkov zatím nepadl. Ukrajinci se agresorům hrdinně brání.

Po jednání s Putinem Bennett odletěl navečer na jednání s kancléřem Scholzem do Berlína.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…