„Odteď do 20. ledna, kdy bude Donald Trump oficiálně inaugurován 45. prezidentem Spojených států, si bude mnoho Američanů přát, aby se mu v prezidentském úřadu dařilo. Já ale ne. Nechci, aby uspěl. Naopak si z celého srdce přeji, aby selhal na celé čáře,“ píše v úvodu svého komentáře americký dopisovatel britského magazínu Observer. „Neříkám to ale proto, že bych snad neuznával výsledky voleb. Jsem si vědom toho, že férově vyhrál a bude pro příští období i mým prezidentem.“
„Ale je jisté, že úspěch Trumpa by pro Ameriku znamenal naprostou katastrofu. Kdyby měl dostát svým slibům, tak by desítky Američanů přišly o zdravotní pojištění. Dále bychom udělali krok zpět v boji proti klimatickým změnám a ztratíme výsostné postavení ve světě. V neposlední řadě by potom docházelo k masovým deportacím, jež by způsobily humanitární katastrofu,“ obává se komentátor, který vedle Boston Globe spolupracuje také se serverem Foreign Policy.
Celý text v angličtině najdete ZDE.
Kdyby Trump v prezidentském úřadu uspěl, znamenalo by to dle Cohena, že „Spojené státy přijaly za svou nenávist a nedůvěru, kterou za poslední rok a půl zasel v této zemi“. „Ve výsledku by se tak staly nenávist, rasismus a xenofobie přijatelnou normou. Misogynie, sexuální násilí a posmívání se tělesně postiženým by dostalo zelenou. A stejně tak by to znamenalo rapidní snížení nároků na vrcholného politika, kterému odpustíme lhaní a podvádění v podstatě pokaždé, kdy otevře svá ústa,“ rozohňuje se ve „spravedlivém hněvu“ Cohen.
Cohen nicméně konstatuje, že neztrácí naději. „Vím, že stejný pocit jako já mají miliony Američanů. Jsou naštvaní. Jsou znechucení a drží své děti za ruku možná o něco silněji, když se dívají přes rameno způsobem, jakým dříve nemuseli. Stejně jako já i spousta Američanů si přeje Trumpův neúspěch. Chtějí, aby byl Trump odmítnut a jeho vize Ameriky se nikdy nenaplnila. Pro mnohé z nich představuje Donald Trump existenciální hrozbu.“
Cohen připomíná, že v průběhu prezidentské kampaně psal mnohokrát o Trumpovi jako o vážné hrozbě pro americkou demokracii. „Mé obavy zůstávají i dnes naprosto stejné. Pokud bude chtít Donald Trump vzít všechny ty hrozně věci, co říkal, zpět, budu první, kdo mu zatleská. Ale Spojené státy dnes nepotřebují halasně souhlasit s Trumpem. Naše země naopak potřebuje odhodlanou a pevnou opozici. Toho se i já budu držet po příští čtyři roky,“ uzavírá Cohen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro