ČSSD, ANO i KDU-ČSL si byly vědomy, že vstupují do poměrně nesourodé vládní koalice, ve které se dříve či později projeví vládní rozpory. Podle svých slov si toho byl vědom i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jiná varianta stabilní vlády ale neexistovala. A jen stabilní vláda dokáže prosadit potřebné změny.
Nenecháme si vzít svůj program, ujišťuje Sobotka
Předseda této vlády však důrazně odmítá srovnání se svým předchůdcem Petrem Nečasem (ODS) a exministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). ČSSD má prý vlastní program a z něj prosadí maximum možného. O tom má svědčit i důraz na navýšení plateb za státní pojištěnce, což má posílit rozpočet resortu zdravotnictví. Koalice se na tomto kroku dohodla v souvislosti se zrušením poplatků ve zdravotnictví, což prosazovala právě sociální demokracie. Na ANO teď je, aby koaliční dohodu dodrželo.
Podobná situace pak panuje i okolo OKD. Babiš se sice velmi brání poskytnout společnosti finanční pomoc, ale pokud k tomu nedojde, podnik zkrátka ukončí svou činost, protože se mu pokračování těžby uhlí finančně nevyplatí. Tisíce lidí by se tak již brzy mohly ocitnout na dlažbě. A právě tomu chce premiér zabránit.
„Finální účet by byl vyšší, pokud OKD na konci roku propustí dva tisíce horníků, protože to bude znamenat i zánik navazujících pracovních míst. Pokud tito lidé budou pracovat ještě dva roky, tak na daních a sociálním pojištění odvedou velkou část z prostředků, které by následně stát věnoval na jejich odchodné,” tvrdí Sobotka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp