Debatu Takáč otevřel aktualitou. Týkala se prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že chce s českými ústavními činiteli projednat, zda by bylo možné, aby Česká republika odvolala uznání Kosova samostatným státem. „Je velmi nedobré, že prezident někam přijede a řekne na letišti, že někoho nemá rád v regionu, který je nesmírně křehký,“ zamračil se nechápavě Zaorálek.
Podotkl, že sám v tomto regionu byl a účastnil se zde poměrně složitých schůzek mezi politickou reprezentací Kosova a Srbska. „Tam vám dojde, že jste v prostoru, který je válce daleko blíž než tento region střední Evropy,“ zdůraznil ministr.
Zeman se prý tímto krokem dopustil něčeho daleko horšího než jen diplomatické chyby. „Ten problém je daleko hlubší. Tam je to výbušný terén. Tam za kopci jsou lidi, o kterých tam vědí, že dotyční zabíjeli jejich rodinné příslušníky,“ podotkl.
I když byl Zaorálek ten, který ve Sněmovně dříve vznášel otázky, jestli máme uznávat Kosovo, a uváděl důvody, proč ne, tak poté, co se s tamní problematikou seznámil přímo na místě, zjistil, že jde o prostor, který je velmi rizikový i pro Českou republiku.
„My jako Evropané musíme dělat vše pro to, abychom nedovolili znovu rozhořet to násilí, které tam bylo strašné,“ vyzývá Zaorálek a dodává, že vše, co děláme, bychom měli podřizovat tomu, aby se do tohoto regionu nevrátilo děsivé zabíjení.
„Tím, že Zeman takto někam přišel a řekl: Tyhle mám rád a tyhle nemám rád. Znovu oživuje, co tam je čerstvé, že si to tu neumíme ani představit,“ varuje ministr kultury.
Proč to ale prezident dělá? Na takovou otázku už prý Zaorálek neumí odpovědět. „Mohu pouze říct, že se to tak dělat nemá. Naší rolí není oddělovat a upozorňovat na to, kdo jsou přátelé a nepřátelé,“ zopakoval s tím, že Zeman nenapomáhá bránit tomu, aby se všechny tu hrůzy nevrátily. „Dělá kroky, které tu eskalaci vracejí a jsou špatné,“ shrnul ministr.
Česká hlava státu byla však podle Takáče ve svém vyjádření ještě o něco ostřejší. Připomněl, že prezident uvedl, že v čele Kosova stojí váleční zločinci a tento stát nepatří do společenství demokratických zemí. Zaorálek ale poukazuje na to, že tamní politická reprezentace prošla v poslední době určitým vývojem a proměnami. „O tom, kdo je a kdo není zločinec rozhodují soudy. O tom bychom neměli rozhodovat my,“ uvádí Zaorálek a doplňuje, že jména, která i jemu dříve vadila, postupně mizí.
Věci podle Zaorálka zkrátka nejsou tak černobílé. „Také si myslím, že Kosovo je hodně složitý útvar, ale jde o to, jakou máme dělat politiku. A já se ptám, jaký má smysl, když budeme znovu vracet nenávist zpátky do hry? Tomu já nerozumím. Státy Evropy se musejí snažit Balkán uklidňovat, ať se nám to líbí, nebo ne,“ uzavřel toto téma ministr kultury Zaorálek, který byl ještě donedávna předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Kosovo nakonec zrušilo svou účast na summitu V4 v Praze, zdůvodnilo to vnitropolitickou situací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab