Tak to by Jágr a spol. koukali, kdyby se k nim dostal komentář Markéty Šichtařové. Ta si "takhle jednou pustila rádio", ve kterém slyšela, jak pražská policie zadržela pět osob kvůli podezření z nelegálního obchodování se vstupenkami na právě probíhající hokejové mistrovství.
„Co je na tom proboha špatného,“ ptá se na svém blogu Šichtařová, která uvažuje nad tím, že cena vstupenek byla jednoduše špatně stanovena. „Kdyby byly ceny lístků správně stanovené, tedy tržně, žádné šmelení s nimi by nemohlo nastat. Černý trh by neexistoval,“ říká a dodává, že ceny vstupenek měly být vyšší, i přesto, že bylo cílem, aby hokej mohli sledovat i ti méně majetní. Jenže i to bylo podle ní pochybné. „Kdo tvrdě pracuje za průměrnou mzdu, nemá čas stát hodinové fronty u pokladen v předprodeji. Zato opravdu bohatý člověk nemá problém zaplatit si deset bezdomovců, aby u pokladen přespali a pak lístky koupili jako první,“ zamýšlí se.
Spoluautorka oceněné knihy o dnešní politické a ekonomické realitě „Lumpové a beránci“ se také zastavuje u toho, proč toto vlastně řeší policie, která podle ní nemá asi nic jiného na práci. „Není vůbec snadné rozlišit, kdo lístky prodává na kšeft a kdo jen proto, že onemocněl a najednou nemůže přijít. Policie to řeší proto, že přeprodej vstupenek zakazují přímo podmínky pořadatele šampionátu. Pak by ovšem bylo lepší, kdyby si organizátor celou regulaci zajistil z vlastní kapsy – a ne skrze policii placenou z mých daní,“ otáčí se blogerka na adresu pořadatelů letošního mistrovství.
Organizátoři se zasloužili o méně peněz vybraných na daních
Organizátor podle Šichtařové kvůli špatně stanoveným cenám nejen zaměstnává za naše daně policii, ale ještě se zasloužil o to, že stát vybere méně na daních. „Kdyby nastavil vyšší ceny, odvedl by vyšší daně, překupníci by neměli nezdaněný zisk,“ myslí si a dodává, jak se to mohlo vyřešit. Lístky se podle ní dají vydražit v elektronické aukci, která je nejférovější. „Dokud nebudou aukce, cenu za ně správně stanoví sami překupníci. Co je vlastně na jejich činnosti a nápravě chybných cen – krom vyhýbání se daním – špatného?“ ptá se.
Podle Šichtařové si za tyto problémy tedy mohou sami pořadatelé mistrovství, a navíc se jí nelíbí, nesmyslná regulace, která okolo celé akce je. „Koupíte si něco za své peníze – a je vám diktováno, co s tímto svým nabytým majetkem máte dělat, jako by to nebyla jen vaše věc,“ píše žena, kterou prý tato událost dohnala k tomu, že požádala o občanství v Liberlandu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd