Jak se vyspělá země proměnila v peklo, za peníze z USA a od Saúdů. Analytik Martin Koller shrnul, co se stalo za čtyři roky války v Sýrii. Většina se toho zamlčuje...

05.10.2015 20:13 | Zprávy

Komentář k dění v Sýrii sepsal pro ParlamentníListy.cz známý vojenský analytik Martin Koller. Shrnul v něm události čtyř let občanské války, ve které Západ po celou dobu podporoval islamisty a přihlížel vraždění svých křesťanských souvěrců.

Jak se vyspělá země proměnila v peklo, za peníze z USA a od Saúdů. Analytik Martin Koller shrnul, co se stalo za čtyři roky války v Sýrii. Většina se toho zamlčuje...
Foto: Archiv TN
Popisek: Obrázky ze Sýrie před 20 lety

V současnosti narůstá napětí kolem bojů v Sýrii. Do války vstoupilo Rusko a rázem se stalo terčem kritiky americké kavárensko-mediální demokracie v naší republice i v zahraničí. V Sýrii se ovšem již řadu let hraje špinavá hra, která především nebere ohled na tamní civilní obyvatelstvo, stejně jako na Ukrajině, v Iráku, Afghánistánu, Libyi, Kosovu, Bosně i jinde. Možná nezaškodí se podívat na realitu Sýrie před válkou a dnes.

Sýrie byla před vypuknutím občanské války v roce 2012 jednou z nejméně islamizovaných zemí v regionu – stejně jako kdysi Irák nebo Libye. Gramotnost přesahovala 80 %, a to i u žen, což je v tamní oblasti výborný výsledek. Je třeba zdůraznit, že šlo většinou o kvalitní gramotnost, mnohdy absolventů technických a vědeckých oborů, nikoli absolventů islámských škol, které produkují žáky s třetinovou znalostní úrovní ve srovnání s Evropou. Ženy byly prakticky rovnoprávné s muži. Stejně jako v Libyi a Iráku existoval rozsáhlý sociální program, ale rovněž se rozšiřoval průmysl. Porodnost byla pouze necelé tři děti na ženu, což je neobvyklé v tamním regionu, kde se toto číslo pohybuje mezi pěti až osmi. Kolem 90 % obyvatel tvořili Arabové, 9 % Kurdové. Ti v podstatě uprchli před terorem, který vypukl v Turecku po ukončení první světové války. V Turecku, které je členem NATO a vehementně se cpe do EU, se Kurdové téměř 100 let ani nesměli sami označovat za Kurdy, ale byli oficiálně vedeni jako horští Turci. Po celou tuto dobu bojovali proti tureckému a iráckému teroru a odnárodňování, aniž to vzbudilo zájem amerických a evropských bojovníků za lidská práva. V současnosti jsou jim dobří v boji proti ISIL a syrské vládě. V roce 1920 byla na základě mezinárodních dohod slíbena Kurdům autonomie v Turecku s možností se odtrhnout a vytvořit samostatný stát. Výsledkem je fakt, že tvoří dlouhodobě pronásledovanou menšinu v Iráku, Íránu a Turecku. Lze předpokládat, že Turecko, které se „proslavilo“ genocidou celkem zhruba 1,4 milionu Arménů v letech 1915 a 1917/1918, to nedovolí.

Z 22 milionů předválečných obyvatel Sýrie tvořili 74 % arabští a kurdští sunnitští muslimové, kteří jsou většinou v opozici proti vládě, 16 % šíitští muslimové, většinou alavité, kteří bojují na straně vlády, a 10 % křestané, jež bojují rovněž na straně vlády. V současnosti ovládá kolem 60 % syrského území ISIL, čili IS, kolem 30 % vláda a zbytek proturecké milice složené z Kurdů a takzvaná umírněná opozice a teroristé mimo ISIL. Výsledkem bojů je více než 220 000 mrtvých, čtyři miliony uprchlíků v zahraničí a osm milionů obyvatel Sýrie muselo změnit bydliště v zemi. Čísla evidentně nejsou konečná, ale na takzvaných obyčejných lidech velmocem podporujícím prodlužování konfliktu nikdy nezáleželo. Dokladem jsou Irák, Afghánistán, Kosovo, Bosna, Libye i Ukrajina.

Z hlediska etnických Evropanů byl měl být fakt, že křesťané v Sýrii bojují na straně vlády, tedy prezidenta Asada, naprosto zásadní. Křesťané byli jedním z prvních cílů loupežných a vražedných útoků opozice, která se označuje jako umírněná. Zachraňovali je dokonce příslušníci islámského Hizballáhu. Kupodivu Evropa, přesněji politická reprezentace EU, podporuje islamisty, evidentně v americkém islamizačním zájmu. Zde lze jen připomenout důležitý historický fakt, že po vítězství americké demokracie a okupaci Iráku v roce 2003 byla z prostoru kolem Basry vyhnána iráckými „demokratickými“ islamisty prakticky celá křesťanská komunita, která tam s menšími omezeními úspěšně přežila i vládu Saddáma Husajna, vesměs jako odborně nejvzdělanější etnikum. Americkou islamizaci Kosova a Bosny již snad nemá ani smysl připomínat. Američtí a evropští bojovníci za svobodu, demokracii a lidská práva, ohánějící se multikulturalismem proti vyhnání křesťanů z Iráku do iráckého Kurdistánu nebo do zahraničí, nehnuli prstem. Přitom na uvedený fakt upozorňoval kdekdo včetně našich vojáků a civilních expertů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Koller

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …