Jak se z hrdé Francie stala Mekka islámu? Zde je vysvětlení

19.07.2016 17:29 | Zprávy

Nad tím, proč se Francie, kdysi tak hrdá křesťanská, nacionalistická a patriotická velmoc, začala stávat evropskou Mekkou islámu, se zamýšlí obsáhlý článek, který vyšel na serveru Dotyk.cz. Nejprve připomíná, že z 66 milionů obyvatel Francouzské republiky se jich k islámu hlásí až 6 milionů čili skoro desetina.

Jak se z hrdé Francie stala Mekka islámu? Zde je vysvětlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vídeňské islámské centrum

Server vysvětluje, že problém nastal, když roku 1889 zákon stanovil, že Francouzem je ten, kdo se narodil na území Francie, přičemž nebylo upřesněno, zda se to týká jen kontinentální Francie, nebo i všech kolonií.

Každopádně se to však týkalo Alžírska, Réunionu, Martiniku a Guadeloupe a čtyř starých koloniálních měst Senegalu, které byly v normě explicitně vyjmenovány. Pak už bylo jen otázkou času, kdy se „Francouzi“ z uvedených teritorií, ale i z jiných tehdy francouzských území začnou stahovat za snazším životem do mateřské země v Evropě.

Celý text je ZDE

První imigrační vlna dorazila do Francie už za první světové války a šlo o Afričany z arabského severu kontinentu, kteří uměli dobře francouzsky. Většinu z nich tvořili maročtí dělníci, kteří zaplnili místa v továrnách (Francouzi bojovali na frontě), a Senegalci, kteří se dokonce stávali pěšáky ve francouzské armádě.

Francie se obávala vymírání

Kladný postoj k africkým imigrantům tehdy země galského kohouta zaujala hlavně proto, že ve válkách v letech 1871 a 1914 až 1918 zahynulo na dva miliony Francouzů a více než milion jich bylo zmrzačeno. Národ se obával stárnutí a vymírání populace, což tváří v tvář dynamickému Německu věstilo katastrofu.

Ve dvacátých letech proto Francie přijala téměř tři miliony imigrantů a kromě pracovníků z Itálie, Belgie, Polska či Československa to bylo i 90 tisíc muslimů. Už v roce 1922 přišli někteří Francouzi s teorií, že Francie je vlastně částečně muslimská země a že by tedy bylo vhodné postavit v Paříži Velkou mešitu.

Po druhé světové válce se sice přistěhovalectví z kolonií do Francie obnovovalo jen pomalu, přibližně 40 tisíc osob ročně. Zato v letech 1955 až 1965 se s imigranty doslova roztrhl pytel a mluví se o takzvané druhé vlně.

Mohla za to dekolonializace Afriky a především krvavá válka o Alžírsko na přelomu 50. a 60. let. Do Francie tehdy přišlo z alžírského území jednak na půl milionu rezervistů francouzské armády, takzvaných harkis, a vedle toho zhruba milion muslimů, Arabů i Berberů. Že je Francie relativně snadno vstřebala, bylo dáno obdobím poválečné obnovy, kdy země potřebovala spoustu málo kvalifikované a levné pracovní síly.

Obří příliv migrantů v 60. letech vyvolal xenofobii a etnické násilí

Měl to však být teprve začátek dalšího obřího přílivu v 60. letech, který už v zemi vyvolal xenofobii i etnické násilí. Když se v roce 1960 definitivně zhroutilo francouzské koloniální panství, dorazilo následujícího roku do mateřské země 860 tisíc osob.

Další rok už sice „jen“ 250 tisíc, ale to už v místech nejvyšší koncentrace muslimů (Marseille, Paříž) vládlo napětí, strach a vzdor. Například demonstrace Alžířanů v Paříži 17. října 1961 skončila masakrem, kdy policie naházela na 200 zabitých lidí do Seiny, a pak se celá aféra roky tutlala.

Posledních 20 let přerostla migrace úřadům přes hlavu

Server pak podrobně popisuje vývoj migrace do Francie v následujících desetiletích s tím, že v posledních zhruba dvaceti letech ale integrace migrantů přerůstá francouzským úřadům přes hlavu.

„Silně vzrostla kriminalita a veřejný prostor ovládají gangy mladých Arabů, jejichž oblíbenou zábavou je (kromě vzhlížení k islámskému radikalismu) třeba zapalování aut. V pařížském předměstí Seine-Saint-Denis třeba jezdí po setmění sanitky výhradně s doprovodem policie,“ popisuje server současný stav.

Jestli nastane emigrační vlna, stane se z Francie muslimská země

Jenže co dnes s tím? „Francie se těžko může po dvou staletích otevřenosti zavřít do sebe a stát se bílou, katolickou zemí, jak by si to představovali nacionalisté,“ soudí historik, publicista a znalec Francie František Kalenda. „Takovou zemí totiž nikdy nebyla. Dnes na jejím území zcela bez negativní pozornosti žijí miliony lidí italského, portugalského, arménského, polského a velmi často také maghrebského původu. Premiérem je Manuel Valls narozený v Barceloně, ministryně školství je muslimka původem z Maroka. Francie je a už navždy bude národem imigrantů,“ soudí Kalenda.

Podle serveru už dnes o imigraci ani nejde. „Spíš o to, aby následkem již proudící čtvrté vlny uprchlíků ze Sýrie a po množících se teroristických útocích nenastala ve Francii vlna emigrační. Čímž by se z ní mohla stát i majoritně muslimská země,“ uzavírá server své zamyšlení nad imigračními vlnami ve Francii.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…