Jak to jde s integrací běženců? Věřím v sunnu, dceři bych nechal provést obřízku, vykládal nám Somálec, žijící už pět let ve Švédsku

11.03.2017 12:35 | Zprávy

Říká si Seki, je mu 28 let a pochází ze somálského hlavního města Mogadišu. Ve Švédsku žije pět let, dobře ovládá jazyk a pracuje v supermarketu jako řidič malého zdvižného vozu. V jednom ze stockholmských hostelů si s ním popovídal při své návštěvě Stockholmu fotoreportér Parlamentních Listů Vít Hassan.

Jak to jde s integrací běženců? Věřím v sunnu, dceři bych nechal provést obřízku, vykládal nám Somálec, žijící už pět let ve Švédsku
Foto: Foto: Vít Hassan
Popisek: Mešita, Stockholm

„Aš-Šabáb jsou horší než zvířata!“ popisuje rozhořčeně Seki a dodává, že ozbrojenci z tohoto militantního hnutí bezdůvodně v Somálsku zabíjejí patnáctileté děti, ženy a muže. „Oni nesnášejí mír, milují pouze válku. Islamisté z hnutí Aš-Šabáb o sobě tvrdí, že jsou muslimové, ale nejsou to skuteční muslimové. Vyvraždují Sunnity a Súfisty. (Islámské náboženské směry, pozn. red.) Stejně tak zabíjejí lidi pouze kvůli tomu, že pracují pro vládu nebo podporují somálského prezidenta Mohammeda Farmaja. Vadí jim téměř všechno, dokonce i poslech hudby. Pokud by mě viděli, že poslouchám hudbu, tak by mě za to podřízli,“ popisuje Saki a názorně si přitom přejíždí prstem pod krkem.       

Kdo je skutečný muslim? „Skuteční muslimové jsou Sunnité.“

Na otázku, kdo je podle něj skutečný muslim, odpověděl Seki takto: „Skuteční muslimové jsou Sunnité. Já jsem Sunnita.“ Pozastavil se také nad radikálními islamisty, kteří nemají problém zabíjet muslimy: „Jedná se o radikální islamisty, jejichž cílem je vytvoření islámského státu v Somálsku. Aš-Šabáb existují také v Keni, Etiopii a Džibuti. Když se jdu pomodlit do mešity, která jim patří, tak mě z ní vyhánějí.“

Do Evropy se Seki dostal ze Somálska přes Etiopii, Egypt, Súdán, Lybii a pak plul přes moře do Itálie: „Celá cesta přišla na 6000 dolarů pro celou rodinu. Peníze mi poskytl můj otec. Vše zaplatit.“  Nový domov přijel Seki hledat se svou ženou. „Pochází také ze Somálska a žije tady ve Švédsku. Děti zatím nemáme,“ poznamenal.

Obřízka ano, čtyři manželky raději ne

Řeč přišla i na ženskou obřízku. „Je to špatná věc. Od roku 2008 je v Somálsku zakázána tzv. faraónská obřízka (nejtěžší druh obřízky, pozn. red.). V současné době se tam praktikuje pouze obřízka nazývaná sunna. To je, když odříznou jen málo,“ říká Seki a mezi palcem a ukazováčkem ukazuje půl centimetrovou mezeru. Dodává, že se tento typ obřízky praktikuje na dvanáctiletých holčičkách. Přidává i svůj názor: „Obřízka sunna je dobrá, ale faraónská obřízka je velmi špatná. Jedná se o hřích. Sunna je dobrá, protože to říkají muslimové. Já věřím v sunnu. Kdybych měl dceru, tak bych jí nechal provést obřízku sunna.“ Redaktor přidal i další otázku. „V Koránu je také napsané, že můžeš mít až čtyři manželky. Plánuješ se ve Švédsku ještě jednou oženit?“ „Ne. Mám rád jednu manželku. Švédky navíc nemají rády muže, který již má manželku,“ zazněla odpověď.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vít Hassan

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

čínské výrobky

Varujete před nákupu s Číny, ale můžete mi teda říci, kde nakupovat, když i když většina věcí je vyrobena v Číně bez ohledu na to, kde a od koho to koupíte? Nemyslíte, že je třeba spíš řešit podstatu problému, kterou je fakt, že levné čínské výrobky válcují trhy? A upřímně, s tou kvalitou na tom jso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

4:44 „Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

Co koupil v Itálii za pět eur, ho v Česku stálo 750 Kč. Podnikatel, místopředseda regionálního sdruž…