Právě na poslední otázku odpověděl autor Steven Levitsky v rozhovoru pro Hospodářské noviny takto: „Takový ten nejzřetelnější je zvolení prezidenta nebo předsedy vlády, který není tak úplně oddán demokratickým pravidlům. Jsou to lidé, kteří mají problém s demokratickými pravidly, neuznávají své protivníky, vybízí tak či onak k násilí a jsou připraveni omezit práva svých soupeřů a nezávislost médií.“.
„Když Donald Trump vyhrál volby, mnozí si položili otázku, o níž si nikdo nemyslel, že si ji budeme klást: Je demokracie v USA v ohrožení? Steven Levitsky a Daniel Ziblatt se rozpadem demokracií v Evropě a Latinské Americe zabývají již více než dvacet let. Oba si myslí, že odpověď na výše položenou otázku je ano. Demokracie už dnes neumírá s výstřely během revolucí nebo vojenských pučů, ale pomalu, neustálým ochabováním „hlídacích psů demokracie“, tedy justice a tisku, a rostoucí erozí základních politických norem. Ještě stále však máme možnost cestu k autoritářskému režimu opustit,“ tak na knihu láká její anotace. Autoři staví na desítkách let výzkumů a široké řadě historických a globálních příkladů.
Předmluvu k českému vydání napsal novinář Erik Tabery. „Pánové Levitsky a Ziblatt na konkrétních případech dokazují, že koketování demokratů s populisty vždy dopadne špatně pro demokraty. Zatímco oni se musejí držet pravidel, populisté si s nimi nelámou hlavu a jdou bezohledně za svým cílem.“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Richterová