Publicista Ondřej Neff je přesvědčen, že třicet let po sametové revoluci v České republice stále panuje svoboda. Svědčí o tom už to, že se můžete svobodně vyjádřit v novinách, zda se cítíte svobodní, někteří lidé řeknou, že před rokem 1989 se měli líp, a jejich názor je zveřejněn. Něco podobného by komunisté za časů svého panování nepřipustili.
Velmi alergický je prý na tvrzení, že se po roce 1989 vrací cenzura.
„Osobně jsem velmi alergický na slovo „cenzura“. Maturoval jsem v roce 1962 – a v roce 1963 jsem poprvé přišel do žurnalistiky jako elév do periodika, což byl Svět v obrazech. A to si dnes nedovede nikdo představit, že se každý text musel skutečně odnést na cenzurní úřad, tam ho někdo přečetl, schválil, dal razítko a daný text teprve po tomto razítku mohl být otištěn,“ upozornil publicista v rozhovoru pro server Kupředu do minulosti.
Dnes vám na jednom místě třeba něco i odmítnou vydat, ale vyřešíte to tím, že jdete o dveře dál a vydají vám to tam. To se dá říct i o Facebooku, který skutečně některé názory cenzuruje, ale často je motivován především obchodem. Své názory ale můžete publikovat i jinde než na této sociální síti.
Dospěl také k názoru, že Facebook vyhovuje více levicovým politikům než pravicovým.
„A samozřejmě ze strany Facebooku je to kšeft, a bojí se, že o tento kšeft přijde, tak se snaží nějakým tlakům vyhovět a dělají cenzurní zásahy. A tím, že je dělají spíš ve prospěch levicových politických názorů, vycházejí vstříc cenzurním nárokům levice, což je dáno tím, že levice je podstatně agresivnější než pravice a je lépe obsazená v rozhodujících elitních politických a hospodářských kruzích. Tak takto si to vysvětluji. Ale co se týče internetu jako takového, tak je zde takový rozsah politických názorů a proudů, že opravdu upřímně, já tady žádnou cenzuru nevidím,“ zdůraznil.
Současně se však Neffovi zdá, že mezi lidmi klesá chuť přijímat jiné názory. Naplno se po podle něj projevilo u přímé volby prezidenta, s jejímž zavedením v žádném případě nesouhlasil.
„A u nás se to vyvrbilo už proto, že Parlament ze své podlosti a zbabělosti způsobil rozvrat společnosti tím, že přistoupil na přímou volbu prezidenta. A tudíž logicky, ode dneška navždy, pokud se to nezmění, vyhraje vždy někdo, kdo bude mít nejširší a nejhlasitější ústa, bude přesvědčivěji oslovovat a bude mít nejsilnější ego. A to nutně musí vést k polarizaci veřejnosti, že? K tomu to vedlo i v Americe a prostě to byla obrovská chyba,“ pravil publicista.
Za problematické považuje uzavírání se lidí do názorových bublin.
„A samozřejmě Facebook, který vede k vytváření názorových bublin, což je dnes už docela přesně popsáno, jak vznikají, že se prostě stýkáte jenom s lidmi obdobného pohledu na věc, a máte tudíž pocit, že to je jediný správný pohled. A ti, kteří mají jiný, tak jsou špatní, a to je šílené. To je šílené a já opravdu nevím, jestli je z toho východisko,“ prohlásil Neff.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp