Jako Feri? „On to dělá.“ Mladé umělkyně jedou dál. Nahota na škole a mnohem víc

08.07.2021 19:28 | Zprávy

Umělci mají pověst citlivých lidí. U studentů DAMU to zřejmě platí. V dubnu tohoto roku se studentská skupina pod názvem NE!MUSÍŠ TO VYDRŽET prostřednictvím anonymního formuláře zeptala studentů a studentek divadelních fakult DAMU a JAMU na jejich zkušenosti se studiem na těchto fakultách. Server A2larm.cz nyní s iniciátorkami protestu hovořil o této protestní performanci, jež upozorňuje na některá traumata studentů.

Jako Feri? „On to dělá.“ Mladé umělkyně jedou dál. Nahota na škole a mnohem víc
Foto: Repro Youtube
Popisek: Protest proti poměrům na DAMU

Je cosi shnilého na DAMU, myslí si studenti této školy. Studentská skupina NE!MUSÍŠ TO VYDRŽET sesbírala výpovědi několika studentů, převážně studentek. Jejich čtení zabralo 45 minut. „Zbytečnost, zklamání, práce, rozpor, rezignace, arogance, stažený žaludek, úzkost, křeč, strach, ponížení, méněcennost, vězení, nespravedlnost, šikana, nechuť,“ popsali zkušenosti ze školy, která má vzdělávat budoucí divadelníky, režiséry či scénografy. Ve škole prý panuje sexismus a pedagogové si dělají, co chtějí, a způsobují studentům traumata. Například pokud jde o nahotu na jevišti nebo vysvětlování MeToo.

Když jsme spolu začali o našich negativních zážitcích mluvit, tak jsme si uvědomili, že to nemusíme vydržet, říkají iniciátoři protestu. „Dokud člověk přemýšlí nad svými zkušenostmi a pocity sám, připadá si vlastně hloupě, slabě. Když jsme se začali o problémech bavit, sdílet svoje dojmy ze studia, došlo nám, že situaci vnímá podobně více lidí a že je možná namístě začít věřit sobě, ne tomu, co je nám nuceno. Na základě vzájemného sdílení jsme se rozhodli zkusit získat výpovědi od více studentů a studentek. Zásadním impulzem pro nás bylo také srovnání školního světa s jiným prostředím,“ uvedli zástupci iniciativy.

„Jakmile se nám podařilo nahlédnout do jiné sociální bubliny, přineslo to většinou velké překvapení – najednou jsme nechápali, proč jsme tlačeni* k tak stereotypnímu přemýšlení a zažíváme situace nátlaku, když jinde dochází například k otevřenější komunikaci či svobodnějším možnostem projevu. Přitom jsme přece umělecká škola – je to paradoxní,“ dodávají.

Možnost řešit problém skrze školní struktury byla pro ně nereálná, i proto zvolili cestu performance, aby nedocházelo k bagatelizaci problému.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …