První debata se odehrála v ČT, pod taktovkou Václava Moravce. Moderátor položil otázku, jaký by byl prezidentský postoj kandidátů, pokud by vláda s Parlamentem rozhodla, že zruší Benešovy dekrety. Jako první na otázku odpovídal Karel Schwarzenberg, tehdy ministr zahraničí. Ten soudil, že dekrety už neplatí. „Přijetím Listiny lidských práv a svobod Ústavy přestala platnost Benešových dekretů. Ovšem nebyla zrušena od roku 1945, nýbrž od okamžiku, kdy tato ústavní listina byla přijata. Ale jsou zrušené, co je zrušené nemohu ještě jednou zrušit,“ mínil kníže Schwarzenberg.
Miloš Zeman naprosto nesouhlasil. Ústavní soud dle něj jasně konstatoval, že se nejedná o Benešovy dekrety, ale o zákony Národního shromáždění republiky Československé, které prezidentské dekrety recipovaly v roce 1946. „Diplomat jako vy by měl používat správnou terminologii a neplést si zákon s dekretem,“ otřel se o svého soupeře a dodal, že tyto zákony jsou nedílnou součástí českého právního řádu.
Budoucí prezident pak Schwarzenbergovi položil tři otázky. Zda je pravda, jak je uvedeno v Schwarzenbergově autorizovaném životopisu, že Václavu Havlovi radil, aby se omluvil sudetským Němcům. Dále, zda je pravda, jak tvrdí neautorizovaný životopisec, že tvrdil, že sudetským Němcům je potřeba navrátit jak občanství, tak majetek. A do třetice, zda je pravda, že v Süddeutsche Zeitung předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Berndt Posselt vyjádřil radost, že Schwarzenberg postoupil do druhého kola s nadějí, že se obnoví či rozšíří spolupráce s tímto krajanským sdružením. „Opakuji, z ničeho z toho vás neobviňuji, dohodli jsme se na perfektní férové hře,“ doplnil Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se smál.
Schwarzenberg uvedl, že se raduje z každého, kdo má radost z jeho postupu, ať už je to Berndt Posselt či kdokoliv jiný. Vytkl Zemanovi, že úplně přesně nepřeložil, co tehdy řekl. „Já jsem vždy říkal, a na tom trvám, že to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dneska bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv a asi by se tehdejší vláda, včetně prezideta Beneše, octli v Haagu,“ tvrdil Schwarzenberg. Zeman pak upřesnil, že to znamená, že by Beneš byl souzen jako válečný zločinec, protože právě k tomu je tribunál v Haagu určen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas