Jakub Janda s kolegy z think- tanku zkoumali islám. A výsledky je samotné vyděsily

26.05.2016 17:44 | Zprávy

Think-tank Evropské hodnoty vydal dvě nové studie na téma islámu a muslimů. V jedné se zabývali názory evropských muslimů, v té druhé pak především islámským extremismem. Zjistili, že extremistické postoje jsou mezi evropskými muslimy rozšířenější, než si mnozí myslí.

Jakub Janda s kolegy z think- tanku zkoumali islám. A výsledky je samotné vyděsily
Foto: Archiv JJ
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty

První ze studií, která se zabývá názory evropských muslimů, nese název „Co si myslí evropští muslimové a proč?“. Druhou nazvali „Projevy islámského extremismu z hlediska trestního práva České republiky“.

„Dosavadní výzkumy veřejného mínění a postojů mezi muslimy ve Velké Británii, Německu, Francii a Španělsku ukazují na vážné nedostatky v hodnotové integraci muslimských přistěhovalců,“ uvádí tisková zpráva. Stojí v ní také, že „bombové útoky považuje za ospravedlnitelné alespoň v některých situacích 35 % muslimů ve Francii, ale jen 15 % v Německu.“

Podle socioložky Markéty Blažejovské z Programu pro soudržnou společnost think-tanku Evropské hodnoty z dat vyplývá, že radikálnější muslimové jsou ti, kteří jsou náboženskými fundamentalisty a jsou ovlivňováni imámy. „Pravděpodobnost radikalizace naopak snižuje univerzitní vzdělání,“ podotkla. A podle dat odpovídá „definici náboženského fundamentalismu“ 44 % muslimů, pro které je jen jeden výklad Koránu a náboženská pravidla jsou pro ně důležitější než zákony.

Celý text zde.

„Fundamentalismus má přitom vážné negativní důsledky,“ uvádí tisková zpráva a zmiňuje vztah muslimů k homosexuálům, Židům a Západu. Také jej viní z radikalizace muslimů.

„Je velice znepokojující, že mezi vlivem zahraničních a místních evropských imámů na radikalizaci není žádný rozdíl,“ řekl ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský. To podle něj ukazuje na skutečnost, že se evropský islám neliší od toho v muslimském světě.

„Šíření mnohých radikálních postojů musí být podle trestního zákona klasifikováno jako trestné činy s extremistickým podtextem,“ uvádí tisková zpráva s tím, že pokud tak stát neučiní, může to vést ke vzniku „radikalizovaných muslimských ghett“. Podle Hokovského by se Česká republika měla vyhnout chybám, které na Západě již učinili a teď se potýkají s jejich následky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …