První ze studií, která se zabývá názory evropských muslimů, nese název „Co si myslí evropští muslimové a proč?“. Druhou nazvali „Projevy islámského extremismu z hlediska trestního práva České republiky“.
„Dosavadní výzkumy veřejného mínění a postojů mezi muslimy ve Velké Británii, Německu, Francii a Španělsku ukazují na vážné nedostatky v hodnotové integraci muslimských přistěhovalců,“ uvádí tisková zpráva. Stojí v ní také, že „bombové útoky považuje za ospravedlnitelné alespoň v některých situacích 35 % muslimů ve Francii, ale jen 15 % v Německu.“
Podle socioložky Markéty Blažejovské z Programu pro soudržnou společnost think-tanku Evropské hodnoty z dat vyplývá, že radikálnější muslimové jsou ti, kteří jsou náboženskými fundamentalisty a jsou ovlivňováni imámy. „Pravděpodobnost radikalizace naopak snižuje univerzitní vzdělání,“ podotkla. A podle dat odpovídá „definici náboženského fundamentalismu“ 44 % muslimů, pro které je jen jeden výklad Koránu a náboženská pravidla jsou pro ně důležitější než zákony.
„Fundamentalismus má přitom vážné negativní důsledky,“ uvádí tisková zpráva a zmiňuje vztah muslimů k homosexuálům, Židům a Západu. Také jej viní z radikalizace muslimů.
„Je velice znepokojující, že mezi vlivem zahraničních a místních evropských imámů na radikalizaci není žádný rozdíl,“ řekl ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský. To podle něj ukazuje na skutečnost, že se evropský islám neliší od toho v muslimském světě.
„Šíření mnohých radikálních postojů musí být podle trestního zákona klasifikováno jako trestné činy s extremistickým podtextem,“ uvádí tisková zpráva s tím, že pokud tak stát neučiní, může to vést ke vzniku „radikalizovaných muslimských ghett“. Podle Hokovského by se Česká republika měla vyhnout chybám, které na Západě již učinili a teď se potýkají s jejich následky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa