Grantová komise, v níž můžeme najít odborníky na řadu oblastí kulturního života, po zaslání žádostí usedne a rozhodne, kdo dotaci získá. Rozhoduje také o tom, kdo ji nezíská, případně získá jen část. Předsedou zmíněné komise je zastupitel Martin Benda (PRAHA SOBĚ) a mezi členy se pohybuje například Jan P. Muchow (odborník za oblast hudby), Adam Halaš (odborník za oblast tance a nonverbálního umění), Richard Drury (odborník za oblast výtvarného umění, fotografie a nových médií) nebo Ivo Mathé (odborník za oblast audiovizuálního umění).
Dodejme rovněž, že v oblasti grantů nad 200 tisíc korun bylo v roce 2019 ze strany pražského magistrátu rozděleno celkem 71.640.000 korun. Na ty se nyní podíváme detailně.
Oblast dotační politiky lze z pohledu ekonomiky rozdělit na tři části. Subjekt, dejme tomu divadlo, zažádá o konkrétní sumu, vyčíslí své celkové náklady a vysvětlí, proč by se mu daná částka hodila. Komise zaujme stanovisko a rozhodne. Jako příklad jmenujme Divadlo Semafor. To pro rok 2019 žádalo rovných 10 milionů, dostalo jich sedm. Grantová komise ke svému rozhodnutí uvedla, že „Semafor je etablovanou komorní scénou pražské divadelní mapy se symbolickým významem legendárního místa svobodné inspirace, ať už v rámci Prahy působilo kdekoli. Divadelní a umělecká činnost divadla Semafor na rok 2019 si finanční podporu zcela pragmaticky zaslouží, neboť s přehledem stále splňuje všechny výkonností i umělecké ukazatele.“
Jan Hrušínský požadoval 10 milionů, obdržel 1,5 milionu (náhled z dokumentu "Usnesení Zastupitelstva HMP č. 4/58 ze dne 28. 2. 2019")
Ne každý se ale mohl zaradovat z takto vysoké sumy. Například Divadlo Ungelt, jehož roční rozpočet se pohybuje přes 30 milionů korun, žádalo o osm milionů, obdrží částku 1.100.000. Podobně vysoký grant dostává Ungelt de facto každý rok. Grantová komise k hodnocení poznamenala, že „hospodaření Ungeltu podle předložených výkazů dosahuje pravidelně zisk, hospodaření je však ohroženo ztrátou dlouholetého sponzora“. Praha tak v případě Divadla Ungelt částečně supluje reklamního partnera. Zakladatelem divadla je Milan Hein, jednatelem Martin Šimek. Vstupenky stojí od 250 po 800 korun.
Mezi desítkami žádostí ovšem ParlamentníListy.cz nalezly i eseróčko, jehož šéf se k dotační politice staví dlouhodobě negativně. Jistě, jde o Jana Hrušínského. Připomeňme jeho slova pro rádio ZET, kdy dotace označil za škůdce kvalitního umění, který brání přirozenému zániku divadel. Výsledkem pak je podle principála Hrušínského předotovanost a nevyváženost tržního prostředí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový