Jan Schneider, expert na tajné služby, píše o naší úchylce prohánění agentů StB. Jak z Orwella, nikde jinde by to nebylo možné

29.10.2015 16:09 | Zprávy

Analytik Jan Schneider se ještě jednou vrací ke sporu ministra financí a majitele Agrofertu Andreje Babiše se slovenským Ústavem paměti národa, když na serveru Česká pozice rozebírá, kde se vlastně stala chyba. Pro někoho ji možná překvapivě nachází v české i slovenské snaze zúčtovat s minulostí, kvůli čemuž jsou zveřejňovány i utajené informace. Každá rozumná země přitom tyto informace drží desítky let pod zámkem.

Jan Schneider, expert na tajné služby, píše o naší úchylce prohánění agentů StB. Jak z Orwella, nikde jinde by to nebylo možné
Foto: Debatní klub
Popisek: Publicista Jan Schneider

Poukazem na chyby jiných politiků se mnozí veřejní činitelé snaží odklonit pozornost od sebe sama. Tím ovšem netrpí zdaleka jen česká či slovenská politika, vidíme to na mnoha místech světa. V Česku a na Slovensku se k tomu ovšem využívá komunistická minulost.

„To vše pod heslem ‚vypořádávání se s minulostí‘, které se však odehrává v orwellovském kontextu uzákoněného hodnocení minulosti. Strašidelnost této situace je korunována zveřejňováním písemností zpravodajských služeb, které jinak každá rozumná a historií poučená země drží pod zámkem desítky let. Tento český comingoutismus se proto podobá spíše comingautismu,“ píše Schneider. Hrozivé je, když v materiálech StB čte někdo, kdo nerozumí tomu, co se v nich píše.

Celý text najdete zde

Slovenský soud v písemném odůvodnění svého verdiktu konstatoval, že se dostatečně nepodařilo prokázat spojení mezi agentem Burešem a Andrejem Babišem. Zkrátka není stoprocentně jasné, zda je to jedna a tatáž osoba. Slovenský Ústav paměti národa sice předpokládá, že všechno, co se dočte v materiálech komunistických zpravodajců, je pravdivé, ale to by odporovalo skutečné zpravodajské práci. Pracovníci ÚPN ale svůj výklad berou za bernou minci, čímž minulost znovu ideologicky zkreslují. V podstatě tak kráčejí ve stopách StB.

„Hannah Arendtová kdysi napsala, že poznávacím znakem ideologického myšlení je vysvětlení všeho na základě a pomocí jediné premisy, tedy přizpůsobováním reality představám. Tak by se dala charakterizovat pozice ÚPN, s níž před soudy – naštěstí – neuspěl,“ napsal analytik.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…