Jan Švejnar v ČT: Důchodová reforma? Nezbude nic jiného než zvednout věk odchodu do penze

03.09.2019 21:21 | Zprávy

Ekonom a ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku Jan Švejnar se v pořadu Interview na ČT24 vyjádřil k aktuální ekonomické situaci v České republice i ve světě. Švejnar hovořil o tom, že jsme v dobré situaci vzhledem k tomu, že máme nízký státní dluh. Nahrávají nám i nízké úrokové míry. Negativně naopak zhodnotil malou úroveň mezd u nás a důchodový systém, který je prý třeba reformovat. Zřejmě nám prý nezbude nic jiného nežli zvednout věk odchodu do důchodu. Ohledně ekonomické války mezi Čínou a Spojenými státy se pak ekonom Švejnar vyjádřil velmi negativně, pokud bude trvat dlouho, může prý vést až k depresi.

Jan Švejnar v ČT: Důchodová reforma? Nezbude nic jiného než zvednout věk odchodu do penze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Švejnar

Hned v úvodu Švejnar mluvil o tom, že je problém, že jsme za uplynulých třicet let nebyli schopni postoupit dál. Tlaky na zvýšení mezd jsou prý tak přirozené a produktivita práce je obdobná, ne-li vyšší než na Západě. „Firmy raději platí méně než více, protože jsou pod tlakem investorů, aby generovaly co největší zisk,“ shrnuje Švejnar. Podniky prý již delší dobu tvrdí, že nemají dostatek lidí, ale přesto mají velkou averzi vůči tomu, aby zvedly mzdy.

Na firmy prý doteď nebyl dostatečný tlak. Na Západě, kde je tlak vyšší, je také podle Švejnara dělba mezi platy a ziskem vyšší. Podobné problémy však prý narůstají za posledních dvacet patnáct let i ve zbytku světa.

Švejnar se shoduje s tím, že v období, kdy je silná konjunktura, je lepší, když je rozpočet v přebytku, a v období, kdy je recese, by vláda měla více utrácet, aby nahradila propad soukromé sféry. Nyní jsme ovšem prý v odlišné situaci, jelikož jsou nízké úrokové míry. „Takže se opravdu vládě daří snížit dluh ze čtyřiceti na třicet procent HDP čili si vedeme mnohem lépe, než kdyby byla úroková míra vysoká. V tom smyslu má vláda mnohem větší manévrovací prostor,“ říká. Čtyřicet miliard je podle Švejnara v poměru k dluhu či k HDP „malá částka“.

FOTO: Repro ČT24, průměrná mzda v České republice

Vládě by tedy Švejnar dluh nevyčítal, pokud bude i v jiných oblastech užitečně využívat prostředky. Jako příklad jmenoval investice do projektů, třeba do infrastruktury, nemělo by se však jednat o „bezcílné rozhazování“. Poslední léta prý z hlediska investic nebyla produktivní.

Švejnar varoval, že vzhledem k tomu, že jsme velmi otevřená ekonomika, tak pro nás jakýkoli šok, který přijde, bude mít silné následky. Vzpomenul i na své varování při poslední velké ekonomické krizi, kdy mu tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek tvrdil, že jsme na krizi dobře připraveni.

Nyní jsme prý dobře připraveni v tom, že máme velmi nízkou míru zadluženosti a podařilo se snížit dluh státu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

4:44 Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

„U nás už i je ten hajzlpapír dražší,“ slyšíte v bavorských a saských supermarketech u českých hrani…