Poslanci v novele zákona prosadili úlevy pro řadu státních a městských firem, které by už neměly povinnost zveřejňovat své obchodní smlouvy nad 50 tisíc korun na internetu. A to se právě Jančurovi nelíbí a považuje to za špinavost. V případě, že novelu neopraví senát, chce rozjet antikampaň proti těm poslancům, kteří úlevu firmám prosadili a kandidují opět do sněmovny. Jde o poslance ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a ODS.
„Pokud senát bude proti transparentnosti, jsem připraven to komunikovat i během voleb,“ uvedl Jančura. V rámci kampaně, která bude trvat nejméně 90 dnů ode dne, kdy budou vyhlášeny volby, by pak mohl za politickou reklamu utratit maximálně 1,8 milionu korun. Což mu přijde jako dostatečný prostor pro efektivní kampaň do schránek občanů. „Ten, kdo potopil registr, je ten, kdo chrání zlodějny v našem státě,“ míní.
Původní text ZDE.
Smyslem kampaně by pak podle jeho slov nebylo mířit proti té straně, ale proti lidem, kteří zvedli ruku pro změnu zákona. Obdobnou kampaň už přitom v Česku spustila Rekonstrukce státu, která rozmístila po republice billboardy s poslanci v roli kouzelníků a nápisem ohledně zmizení smluv za 150 miliard. A ozvaly se prý i další firmy, které mají zájem se případně podobné kampaně zúčastnit.
Proti krokům Jančury se pak už ohradil například poslanec Václav Votava (ČSSD). Zákonodárci podle něj totiž neudělali nic špatného. Poslanec ODS Marek Benda pak doslova řekl, že se Jančurou nenechá vydírat. „Jsem přesvědčen, že jsem hlasoval správně, a neměnil bych to. Nebudu takovému vyhrožování ustupovat,“ řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef