Nový maďarský zákon zakazuje šíření informací o homosexualitě či změnách pohlaví do 18 let na školách a v médiích. Kvůli tomu vznikl konflikt s Evropskou unií, která považuje zákon za nepřijatelný pro evropskou sedmadvacítku. Jaroslav Bašta upozornil, že Maďarsko není první. „Pokud se nemýlím, tak s podobným zákonem přišli už před nějakou dobou Rusové, kteří ho přijali. Tato otázka týkající se maďarského zákona, přístupu k homosexualitě a podobným záležitostem je trochu složitější. Pamatuji si jenom za dobu mého života, že nejdříve byla homosexualita trestná, pak byla trestná jenom u mladistvých, pokračovalo to tolerancí, pak se to stalo preferovaným způsobem a nyní existuje na sociální síti vtip o obavě, aby to nakonec nebylo povinné,“ řekl Jaroslav Bašta.
Bašta: Evropská unie vychází z toho, že pravdu má menšina
Současně uvedl, že jak je v Evropě a v západní civilizaci dobrým zvykem, všechno se může vrátit k opaku a skončit ještě tvrdším postihem. „Proti tomu je Maďarsko docela klidná záležitost. Abyste věděla, o čem mluvím, tak mám na mysli muslimskou menšinu v západní Evropě. Když se podíváte na jakékoliv výzkumy na toto téma, které v této komunitě probíhají, muslimové se drží toho, co říká jejich náboženství, tedy že se má homosexualita trestat smrtí. Možná že ti, kdo protestují proti Maďarsku, jako nejméně polovina z těch 15 států, by se měli podívat, co si o tom myslí jejich menšiny. Tedy menšiny jiné než ty sexuální,“ upozornil bývalý disident.
V seznamování dětí školního věku s problematikou LGBT a možnosti nechat si operovat pohlaví navíc souhlasí s argumentem, který padá z maďarské strany, že se téma týká maximálně pěti procent populace, zatímco těch 95 procent s tím žádný problém nemá. „Maďarský přístup vychází z toho, že pravdu má většina, nikoliv menšiny, což je přesně opak toho, co dělá Evropská unie.“ Více než polovina států Evropské unie se totiž přidala k deklaraci namířené proti Maďarsku právě kvůli tomuto zákonu. Orbán pak napsal dopis, v němž mimo jiné uvedl, že výchova maďarských dětí má být na rodičích maďarských a výchova německých zase na Němcích. Podle Orbána se Evropská unie snaží, aby němečtí rodiče rozhodovali o tom, jak mají děti vychovávat rodiče v Maďarsku. A Bašta s tím souhlasí: „V podstatě ano, protože přece jenom už jsem příliš starý na to, aby mě dokázaly nadchnout podobné experimenty, o kterých Evropská unie mluví,“ podotkl.
Nemysli, neříkej, nepiš, nepodepisuj
Viktor Orbán rovněž vidí problém v tom, že liberálové nedokážou respektovat jiný názor neoliberálů. To vnímá Jaroslav Bašta jako zásadní problém, tedy že není respektován odlišný názor, případně odlišný postup států ve věcech, které se netýkají ekonomické spolupráce. „Koneckonců ve společnosti, když budete mluvit o liberální demokracii a o podobných záležitostech, najdete pár názorů, které mluví o probuzení a které zároveň mluví o tom, jak je třeba potlačovat opačné názory. A říká se tomu dokonce cancel-culture,“ sdělil s narážkou na téma, o němž už vedl pro ParlamentníListy.cz rozhovory.
V tom okamžiku se podle něj dostáváme z demokracie úplně jinam, protože bez vnitřní diskuse o všech otázkách nelze rozlišit demokracii od diktatury. „Navíc diktatury jakoby opsané z Orwella a románu 1984. Koneckonců si pamatuji vtip, který koloval kolem Charty 77 a ke kterému jsme se přiblížili. Zmíněný vtip začínal přikázáním:
První přikázání: Nemysli.
Druhé přikázání: Když už myslíš, tak to neříkej.
Třetí přikázání: Když už to říkáš, tak to nepiš.
Čtvrté přikázání: Když už to píšeš, tak to nepodepisuj.
Když myslíš, mluvíš, píšeš a podepisuješ, tak se nediv.
Nacházíme se ve stadiu případu Krafta (Michal Walter Kraft, asistent poslance Foldyny odsouzený za články o migraci, pozn. red.), kdy mu soudkyně řekla, že si myslet může, co chce. Pokud ale jde o neomarxisty, tak ti by už s tím, že si někdo něco myslí, měli problém,“ vysvětlil Bašta s tím, že do toho se promítá i vztah k Maďarsku a maďarskému zákonu. Tedy schopnost respektovat, že někdo je konzervativec a že si zakládá na hodnotách. Takový respekt však podle signatáře Charty 77 mají pouze u muslimů, nikoliv u křesťanů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová