Nový maďarský zákon zakazuje šíření informací o homosexualitě či změnách pohlaví do 18 let na školách a v médiích. Kvůli tomu vznikl konflikt s Evropskou unií, která považuje zákon za nepřijatelný pro evropskou sedmadvacítku. Jaroslav Bašta upozornil, že Maďarsko není první. „Pokud se nemýlím, tak s podobným zákonem přišli už před nějakou dobou Rusové, kteří ho přijali. Tato otázka týkající se maďarského zákona, přístupu k homosexualitě a podobným záležitostem je trochu složitější. Pamatuji si jenom za dobu mého života, že nejdříve byla homosexualita trestná, pak byla trestná jenom u mladistvých, pokračovalo to tolerancí, pak se to stalo preferovaným způsobem a nyní existuje na sociální síti vtip o obavě, aby to nakonec nebylo povinné,“ řekl Jaroslav Bašta.
Bašta: Evropská unie vychází z toho, že pravdu má menšina
Současně uvedl, že jak je v Evropě a v západní civilizaci dobrým zvykem, všechno se může vrátit k opaku a skončit ještě tvrdším postihem. „Proti tomu je Maďarsko docela klidná záležitost. Abyste věděla, o čem mluvím, tak mám na mysli muslimskou menšinu v západní Evropě. Když se podíváte na jakékoliv výzkumy na toto téma, které v této komunitě probíhají, muslimové se drží toho, co říká jejich náboženství, tedy že se má homosexualita trestat smrtí. Možná že ti, kdo protestují proti Maďarsku, jako nejméně polovina z těch 15 států, by se měli podívat, co si o tom myslí jejich menšiny. Tedy menšiny jiné než ty sexuální,“ upozornil bývalý disident.
V seznamování dětí školního věku s problematikou LGBT a možnosti nechat si operovat pohlaví navíc souhlasí s argumentem, který padá z maďarské strany, že se téma týká maximálně pěti procent populace, zatímco těch 95 procent s tím žádný problém nemá. „Maďarský přístup vychází z toho, že pravdu má většina, nikoliv menšiny, což je přesně opak toho, co dělá Evropská unie.“ Více než polovina států Evropské unie se totiž přidala k deklaraci namířené proti Maďarsku právě kvůli tomuto zákonu. Orbán pak napsal dopis, v němž mimo jiné uvedl, že výchova maďarských dětí má být na rodičích maďarských a výchova německých zase na Němcích. Podle Orbána se Evropská unie snaží, aby němečtí rodiče rozhodovali o tom, jak mají děti vychovávat rodiče v Maďarsku. A Bašta s tím souhlasí: „V podstatě ano, protože přece jenom už jsem příliš starý na to, aby mě dokázaly nadchnout podobné experimenty, o kterých Evropská unie mluví,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová