Mezi stovkami zatčených Syřanů byli například čtyři muži, kteří byli obviněni ze sexuálního napadení dvou čtrnáctiletých dívek. Celý incident se odehrál jen několik metrů od fotbalového stadionu Newcaste United. V polovině června stanuli osmnáctiletý Omar Badreddin a dvacetiletí Mohammed Alfrouh a Mohammad Allakko před soudem, který je ovšem shledal nevinnými. Sexuálního napadení se také zúčastnil jejich šestnáctiletý soukmenovec, který tehdy na obvinění teprve čekal.
Z oficiálních statistik vyplývá, že Syřané byli v období mezi březnem 2015 a březnem 2016 šestou největší národnostní skupinou, která ve Velké Británii žádala o azyl. Povolení k pobytu v zemi obdrželo 87 % ze 2539 syrských žadatelů o azyl. „Britská vláda doposud na pomoc uprchlíkům v Sýrii poslala přes 2,3 miliardy liber a naše země se tak stala druhým nejštědřejším donátorem v tomto regionu,“ konstatuje britský deník.
Jak připomíná The Express, Velká Británie se přitom zavázala do roku 2020 přijmout 20 000 syrských uprchlíků. Do letošního března přitom bylo na ostrovy přesídleno 1602 syrských uprchlíků. Zatímco opoziční labouristé od začátku vyzývají k přijetí ještě většího počtu Syřanů, vládní konzervativci se pod vedením Davida Camerona stavěli k něčemu takovému spíš vlažně. Lze očekávat, že tento přístup se nezmění ani za vedení jeho nástupkyně Theresy Mayové.
Britské soudy tento týden také řešily případ čtyř syrských uprchlíků, kteří měli být podle rozhodnutí imigračního soudce z počátku roku převezeni z uprchlického tábora v Calais do Velké Británie, aby se zde shledali se svými rodinami. Ministerstvo vnitra se proti tomuto rozhodnutí odvolalo a předevčírem soud rozhodl v jeho prospěch. Právníci šestadvacetiletého uprchlíka a tří jeho nezletilých kolegů u soudu tvrdili, že jejich klienti žijí v nesnesitelných podmínkách, a proto by jim mělo být umožněno přijet do Velké Británie.
Britští aktivisté jsou s čerstvým výrokem soudu značně nespokojeni. Poukazují na to, že nyní bude mnohem těžší přivážet do Velké Británie dětské uprchlíky, kteří by se měli setkat se svými rodinami. „Když nám dal na začátku roku soudce za pravdu, byl to pro vládu pořádný kopanec do zadku. Systém poté začal pracovat velmi dobře a podařilo se nám přivézt za jejich rodinami padesát dětí. Dnešek je bohužel velkým dnem pro byrokraty, v jeho důsledku se budou uprchlíci snažit ještě více do naší země dostat pomocí ilegálních převaděčů,“ konstatoval aktivista George Gabriel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro