Javier Milei v sukni! Vondráček na CNN tvrdě zkritizoval vládní politiku a výrok o německých platech

27.11.2024 12:11 | Monitoring

Během nedávné debaty na CNN Prima News se předseda Svobodných Libor Vondráček ostře vymezil vůči současné vládě Petra Fialy (ODS) i jeho nedávnému slibu, že za čtyři roky by Češi mohli mít platy srovnatelné s Německem. Vondráček označil premiérův výrok za neuvěřitelný a kritizoval nejen ekonomické kroky vlády, ale také její ideologické směřování.

Javier Milei v sukni! Vondráček na CNN tvrdě zkritizoval vládní politiku a výrok o německých platech
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Libor Vondráček ve vysílání

„Rozhodně se to nestalo tak, že by si Švýcaři před těmi 150 lety vybrali neúspěšného premiéra, který tři roky nedělal nic proto, aby se Švýcarům žilo lépe, který by jim řekl, aby mu dali ještě čtyři roky. A oni by mu je dali a za tyto čtyři roky by se to povedlo,“ uvedl Vondráček na adresu Fialova výroku o německých platech. Připomněl také, že Svobodní vládě nabídli své ekonomické návrhy, například „14 kroků obnovy“, které vypracovala ekonomka Markéta Šichtařová. „Bohužel ekonomická politika není něco, co by se vládě zrovna dařilo,“ dodal.
 
Vondráček během debaty ostře zkritizoval směřování České republiky k ekonomické a ideologické závislosti na Německu. „Jestli se máme někam posunout, musíme odmítnout, že budeme nejen ekonomicky, ale hlavně ideologicky v područí Německa,“ zdůraznil. V souvislosti s evropskými regulacemi, jako je Green Deal, varoval před devastací podnikatelského sektoru. „Green Deal se nedá opravit. Čím dříve si to uvědomíme, tím lépe, protože si tím méně zdevastujeme podnikatelský sektor.“
 
Na rozdíl od Vondráčka Michael Kohajda (nestraník za KDU-ČSL) hájil vládu a poukázal na souvislosti mezi českou ekonomikou a stavem německého průmyslu. „Český průmysl je extrémně energeticky náročný a jsme velmi závislí na německém průmyslu. A jestli je německý průmysl nemocný a nedaří se mu, což je objektivní fakt, tak samozřejmě to dopadá i na nás,“ řekl Kohajda. Upozornil také na složitost situace způsobenou válkou na Ukrajině a na potřebu zjednodušení státní správy. „Máme velmi objemnou regulaci, která vyžaduje spoustu úředních postupů. Navíc se potýkáme s tím, že nemáme pracovní sílu, máme velmi nízkou nezaměstnanost a nejsme schopni dát průmyslu více lidí,“ dodal Kohajda s tím, že vláda se snaží situaci postupně řešit.
 
Předseda Svobodných ostře vystoupil proti vládní ekonomické politice, kterou označil za levicovou. „Pokud bude vláda dál pokračovat ve stejném směru, jaký předváděla v posledních letech, tak se bude zvyšovat přerozdělování a budou se naopak prosazovat recepty, které v minulosti nabízela třeba Jana Maláčová,“ řekl. Zmínil zavedení sektorových daní či windfall tax jako příklad levicových opatření, která „vláda původně označovala za extrémistická, ale nakonec je sama přijala“.
 
Vondráček rovněž upozornil na zhoršení podmínek pro podnikatele: „Za poslední čtyři roky zde ministerstva spíš přibývala. Tedy přesný opak toho, co se teď děje v Argentině či Polsku a co teď bude dělat v USA Donald Trump s Elonem Muskem.“
 
Dalším bodem Vondráčkovy kritiky byla regulace ze strany Evropské unie, kterou označil za přehnanou a nesmyslnou. „Pokud člověk jednou projde státní kontrolou, tak by měl mít klid. To, aby si člověk měřil emise pokaždé, když vyjede z garáže, je úplně šílené.“ Kritizoval také debaty o povinných kvótách žen ve vedení firem: „V tuhle chvíli si můžeme odpustit všechny nesmysly a debaty třeba o povinných kvótách žen ve vedení firem.“
 
Reakci sklidil i výrok Kohajdy, který argumentoval závislostí českého průmyslu na Německu a problémy způsobenými válkou na Ukrajině. Vondráček na to odpověděl s nadsázkou: „Vymlouvat se na zadlužení v okolních zemích není správné. Když jsem donesl pětku ze školy s tím, že i spolužák dostal pětku, tak mi maminka řekla, že jí pětka mého spolužáka vůbec nezajímá.“
 
Vondráčkův přístup i řečnický styl přinesly přirovnání k argentinskému prezidentovi Javieru Mileiovi, známému svým odmítáním zavedených politických struktur a radikálními reformami. Vondráček poukazuje na potřebu omezit státní zásahy a inspirovat se reformními kroky ze zahraničí. „Jsem rád, že je vláda schopná se alespoň trochu poučit ze svých chyb,“ uznal, ale dodal, že je třeba radikálnější změny.
 
Debata znovu ukázala ostrý kontrast mezi vizí Svobodných a současnou vládní politikou. Zatímco premiér Fiala slibuje německé platy, Vondráček volá po odvážných reformách a skutečné nezávislosti České republiky.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…