Je to desítky let zanedbávaný problém. Europoslanec Polčák promluvil z rádia po útocích v Mnichově

28.07.2016 21:30 | Zprávy

Hostem pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu byl europoslanec a místopředseda Starostů a nezávislých Stanislav Polčák. Mluvil o bezpečnostní situaci v Evropě, o nutnosti spolupráce tajných služeb a také o Turecku a událostech, které následovaly bezprostředně po pokusu o vojenský převrat. Text s novým titulkem ParlamentníListy.cz uveřejňují na základě žádosti europoslance Polčáka.

Je to desítky let zanedbávaný problém. Europoslanec Polčák promluvil z rádia po útocích v Mnichově
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák

„Je nutno říci, že už od útoku v pařížském Bataclanu dochází k jednoznačně lepší praxi,“ poznamenal Polčák o spolupráci tajných služeb napříč členskými zeměmi EU. Je totiž důležité si umět předávat informace rychle a důsledně a každý další pokrok plyne ze zhoršující se situace. „Vzájemná nedůvěra musí být odstraněna,“ podotkl, s tím, že je nutné předně zajistit bezpečnost.

Jakmile jedna tajná služba zjistí zásadní informace o lidech napojených na teroristické organizace či plánujících útoky, měla by je poskytnout i dalším zpravodajským službám. Nejedná se však o sdílení všech informací a všech dat, pouze o konkrétní, s terorismem spojené údaje. „Tyto informace musí mezi těmi tajnými službami být sdíleny.“

Útoky na veřejnosti nemusí podle Polčáka být nutně spojeny s migrační vlnou. „Je to možná desítky let zanedbávaný problém,“ poznamenal s tím, že je nutné bránit působení radikalizujících vlivů a prvním krokem k úspěchu je být přítomen a neignorovat problémy.

„Já bych spíše vítal to, aby tu bezpečnost mohly zajišťovat složky k tomu určené,“ řekl europoslanec a dodal, že rozhodně není pro plošné ozbrojování všech občanů EU, regulace zbraní však předcházet útokům nedokáže.

„To, co se děje dnes v Turecku, podle mého názoru už nemá s pučem moc společného,“ řekl Polčák. Prezident Erdogan se podle něj jen vypořádává se svými názorovými odpůrci. Turecko podle něj masově porušuje práva svých občanů plynoucí z mezinárodních dohod v rámci Rady Evropy, které je Turecko členem.

CELÝ POŘAD ZDE

Odstoupení Turecka od Evropské úmluvy o lidských právech je podle něj znakem toho, že Turecko nadsazuje svou vnitřní politickou situaci mezinárodním dohodám. „Turecko musí být pro nás strategický partner, ale představa, že by mohlo vklouznout do Evropské unie, byla přitažená za vlasy,“ řekl. A to od samého začátku jednání.

„Já myslím, že ta situace je teprve v zárodku,“ řekl s tím, že si nemyslí, že by měla být děním v Turecku ohrožena dohoda o migraci, kterou uzavřelo s EU. Rozhodně by však neměl nikdo mlčet o porušování lidských práv v zemi. „My nemlčíme, my v tuto chvíli na tyto případy upozorňujeme,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nákup potravin: Černé na bílém. Češi nebudou mít radost

19:55 Nákup potravin: Černé na bílém. Češi nebudou mít radost

Výraznější zlevňování se v lednu nekoná. Mnohé potraviny zůstávají na prosincových cenách či po začá…