Zpráva ze severských zemí přišla poté, co informace o sexuálních útocích, krádežích a násilí na účastnících silvestrovských oslav v Kolíně nad Rýnem, Hamburku a dalších městech vyvolaly bouři nevole v Německu. Mezi 29 cizinci, které kolínská policie při incidentu kontrolovala, bylo 18 žadatelů o azyl.
K sexuálním útokům na ženy na Silvestra došlo podle helsinského policejního ředitele Ilkky Koskimäkiho ve finské metropoli nedaleko hlavního nádraží, kde se prý shromáždilo kolem tisíce žadatelů o azyl. Tři podezřelé z této skupiny policie zadržela, vzápětí je ale opět propustila.
"Slavili tam Silvestra," uvedl Koskimäki. "Většina z nich se chovala spořádaně," dodal. Na 15 mužů, kteří rušili veřejný pořádek, policie prý dohlížela. Na možné přečiny během novoročních oslav dostali finští policisté upozornění předem, mimo jiné od úřadu pro migraci. "Ve městě bylo více policistů, než kdy dříve," dodal policejní ředitel.
Šest mužů finští policisté vzali do vazby už před začátkem oslav, neboť prý měli podezření, že by mohli plánovat napadení. Na Nový rok je ale opět propustili. Tímto a podobnými kroky prý finská policie dokázala zabránit situaci, která se odehrála v Kolíně nad Rýnem. "Žádné spojení s tamními událostmi není, ale ten fenomén je velmi podobný," dodal Koskimäki.
O sexuálních útocích na ženy na Silvestra dnes informovala také švédská policie. Došlo k nim prý v 35tisícovém městě Kalmar na jihu země. Skupina mužů tu údajně na náměstí obklíčila postupně nejméně 15 žen a obtěžovala je. Dva muže, oba žadatele o azyl, už prý policie prostřednictvím tlumočníka informovala, že jsou podezřelí ze sexuální násilí. Další se policisté snaží vypátrat. "Víme, co se stalo v Německu, ale soustředíme se na vyšetřování toho, co se stalo v Kalmaru," odpověděl policejní mluvčí Johan Bruun na otázku, zda útoky v obou zemích něco spojuje.
Ojedinělé případy sexuálního násilí na ženách během novoročních oslav v uplynulých dnech hlásilo také Rakousko. K několika případům obtěžování ze strany cizinců došlo prý v Salcburku či ve Vídni. Podle ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové ale na rozdíl od Německa nemůže být v Rakousku řeč o "vlně" sexuálních násilných činů. Zda se na některém z nich podíleli žadatelé o azyl, ministryně neuvedla.
Asi dvě desítky útoků při novoročních oslavách zaznamenala policie také ve švýcarském Curychu. Po odpálení ohňostroje prý ženy někdo okradl a několik z nich zároveň sexuálně obtěžoval.
V návaznosti na informace o silvestrovských událostech v Kolíně nad Rýnem se Belgie dnes rozhodla zavést pro žadatele o azyl kurzy chování k ženám. Státní sekretář pro azyl a migraci Theo Francken tím chce prý zabránit podobnému scénáři v Belgii. Začít by měly už příští týden ve všech přijímacích střediscích pro utečence.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk