V úvodu svého doporučení tzv. bezpečnostní centrum spolku Evropské hodnoty poukazuje na skutečnost, že Česká republika se stala „terčem systematické dezinformační kampaně řízené ruskou vládou v ruských médiích“. Mapuje také vyhrocenou situaci, tedy vyhrožování českým politikům ze strany ruského ministra obrany, fyzické útoky na českou ambasádu v Moskvě a na generální konzulát v Petrohradu, na hrozící šikanu českých politiků ze strany Interpolu, tedy například zadržení při cestě na dovolenou do zahraničí. „Čeští politici se více jak měsíc bojí chodit po svém vlastním městě, protože jejich zastupitelstva učinila demokratické rozhodnutí ve své obci, která se ruské vládě nelíbí. Kromě systematických ruských aktivit v oblasti výroby dezinformací, masivní nepřátelské špionáže nebo podpory českých extremistů jsme nově terčem nepřátelského nátlaku, který samostatná Česká republika ještě nezažila,“ zní z textu.
Za dlouhodobý problém pro českou bezpečnost pak s odkazem na BIS považují „personální naddimenzování ruské diplomatické mise v ČR,“ která je „nátlakovou pákou na Ministerstvo zahraničních věcí ČR“. Ruská ambasáda a dva konzuláty slouží jako základna ruské špionáži – jak se ukázalo rozbitím jedné špionážní sítě ruské zpravodajské služby FSB v roce 2018. Rusko má na českém území zhruba 138 představitelů s diplomatickým statusem, zatímco Česko je v Rusku zastoupeno pouze zhruba 60 lidmi.
„Díky této aktuální ruské agresivní kampani bychom mohli vyřešit dlouhodobý problém pro český stát a naše spojence, navíc bychom dali Moskvě jasně najevo, že se sebou nenecháme vytírat podlahu,“ apeluje think-thank. A za první krok považuje „vyhoštění všech ruských diplomatů z českého území, kromě ruského velvyslance a jeho řidiče“. Tím by na jedné straně byla udržena diplomatická linka s Moskvou, na straně druhé „bychom prakticky zdevastovali velkou část ruských zpravodajských aktivit“, poukazuje centrum.
A dále vysvětluje: „Výcvik a fungování ruského špiona fungujícího bez diplomatického krytí je výrazně dražší a náročnější, což je přesně to, co je naším zájmem – aby působení v Česku bylo pro ruské bezpečnostní instituce náročné a drahé, tedy méně dostupné.“ Jako příklad je uvedeno vyhoštění devadesáti sovětských zpravodajců z Velké Británie v roce 1971, „čímž slovy archivů KGB zdevastovala sovětské operace v Británii na dekádu“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla