Evropská unie má prostředky, nástroje a moc přesvědčit všechny členské státy, aby relokační program respektovaly, míní Avramopulos. Nebál se to říct ani v Polsku, které společně s Českou republikou přerozdělování migrantů dlouhodobě odmítá.
Z některých evropských metropolí se naopak, mimo jiné z Vídně nebo Berlína, ozývají hlasy žádající citelné krácení unijních prostředků pro země, které přijímat uprchlíky nechtějí. Visegrádské státy ale takové návrhy neakceptují.
K tomu, aby byl unijní plán na přerozdělování uprchlíků dodržován, nabádá dlouhodobě i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „To je začátek konce, pokud pevné pravidlo, které bylo demokraticky zpracováno, členské státy nedodržují,“ řekl v minulosti.
Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere pak vyhrožuje tím, že na některé země, které odmítají uprchlíky přijmout, by bylo možné zatlačit přes evropské fondy.
Mechanismus zahrnující povinné kvóty na rozdělování migrantů má zajistit v průběhu dvou let přesun 160 000 žadatelů o azyl z přeplněného Řecka a Itálie. Zatím se ale podařilo přesunout jen necelých 15 000 osob.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef